Recyušky Miru: Slovenské originálne náušničky z recyklovanej kože alebo Keď šperkárka myslí ekologicky

Mladá maminka Mirka tvorí pod značkou MIRU ekošperky z recyklovanej kože. V jej portfóliu nájdeme predovšetkým náušnice, avšak vyrobí vám aj prstienky, náramky, náhrdelníky a brošne.

Ako sa začal príbeh slovenských ekologických šperkov?

Mirka začala tvoriť pred štyrmi rokmi, keď čakala dcérku. Odišla z roboty a mala veľa voľného času. S kožou ako materiálom na tvorbu sa zoznámila vďaka kamarátovi, ktorý jej ponúkol zvyšky z podniku. „Ušila som pár detských topánočiek, vyrobila pár náušničiek a šperkov a potom, keď prišla na svet Hanka, tak nebolo času a venovala som sa naplno jej. Na kožu som si spomenula, až keď nám podrástol syn Matúš a ja som cítila, že potrebujem už aj čas iba pre seba. Niečo, kde sa môžem realizovať, relaxovať, tvoriť. Tak som začala znovu s náušničkami a tentokrát sa mi ich nakopilo toľko, že som nestihla rozdávať kamarátkam, tak som ich ponúkla na predaj.”

A čím sú RecyUšky od Mirky výnimočné?

“Moje šperky sú špecifické tým, že sú recyklované a tým pádom ekologické. Snažím sa využiť každý kúsoček kože, ktorý by inak skončil v koši. Nenakupujem nový materiál, ktorého výroba zaťažuje prírodu. Nové kupujem iba komponenty a aj tie vo veľkom balení. Keďže šperky sú z kože, vydržia pri správnej starostlivosti aj niekoľko generácií. Keď komponenty zostarnú, dajú sa ľahko vymeniť, opraviť.”

Aké rôzne materiály nájdeme na “RecyUškách”?

„Základ je recyklovaná koža, používam aj riečne perly, plátkové zlato, minerály.”

Majú Slovenky záujem o recyklované náušnice?

„Áno, čo ma veľmi teší, keďže môžem tvoriť a viem, že šperky sa nosia. Vôbec som na začiatku nečakala taký záujem, úžasnú pozitívnu spätnú väzbu a spokojne zákazníčky, ktoré sa stále vracajú. Toto ma veľmi motivuje tvoriť a vymýšľať.”

A ktoré z Mirkiných šperkov sú momentálne najžiadanejšie?

“Najpopulárnejšie sú dlhodobo asi náušničky Makulienky. A potom náušničky Frida. Avšak vždy, keď pridám novú kolekciu, tak tá sa predáva a popritom aj ostatné.”

Odráža sa obdobie adventu a Vianoc vo Vašej tvorbe?

“Áno, vždy ma niečo inšpiruje a k Vianociam som vytvorila medovníčkovú kolekciu náušničiek.”

Aká je Vaša cieľová skupina?

“Žienky každého veku, ale objednávajú si aj muži ako darček pre niekoho. Robila som prstienok aj pre trojročné dievčatko a aj náušničky pre ženu v dôchodkovom veku. “

Aké sú Vaše ciele a plány do budúcnosti?

“Môj cieľ je, aby som vyrábala šperky, ktoré budú trvácne a budú sa páčiť. Chcem, aby boli s láskou nielen vyrábané, ale aj nosené.” Mirka by sa v budúcnosti rada do práce s kožou ponorila naplno, naučila sa šiť, vyrábať aj tašky, peňaženky,diáre, väčšie projekty a sprofesionalizovala svoju tvorbu.

Text: Ing. Veronika Krajčíková, Mirka Dušková

Foto: Archív Miru RecyUšky