Originálny dizajn, ručná výroba, recyklované materiály

Aj to sú WakiVaky 

WakiVaky univerzálne vaky pre všetkých, ktorí radi spoznávajú, tvoria a pomáhajú robiť tento svet krajším. Sú spojením praktickosti, kvality a zaujímavých dizajnov. Značka WakiVaky vznikla na Slovensku a od jej začiatkov je pre zakladateľov dôležitý pozitívny dopad na životné prostredie. Pri výrobe sú používané recyklované materiály, ktoré poskytujú vakom originalitu. Ručné spracovanie zas garantuje kvalitu ako aj detailné spracovanie.

Zakladateľka a majiteľka značky WakiVaky Dominika Podolanová nám objasnila, ako celý projekt výroby vakov vznikol: „Celá myšlienka vznikla v škole, kde sme mali v krátkom čase vytvoriť trendový produkt, ktorý sa bude predávať. Už počas semestra sa predaj vakov rozbehol, a tak som sa rozhodla s touto činnosťou pokračovať aj naďalej. Nápad šiť vaky vznikol najmä z mojej potreby v tom čase – zaobstarať si podobný vak. Hnacím motorom boli aj dostupné zdroje a pracovná sila, ktorú sme mali k dispozícií.“

WakiVaky sú šité výlučne z recyklovaných látok: „V mnohých domácnostiach sa skrývajú materiály vhodné na výrobu, ktoré ľudia už nikdy nevyužijú. Tieto látky sú často kvalitnejšie a originálnejšie ako tie, ktoré kúpite dnes v obchodoch. Materiály získavame aj z prevádzok, v ktorých sú považované za odpad, ďalej zo skladov dielní, second handov a podobne.

Aké sú výhody WakiVakov oproti klasickým vakom či ruksakom, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch? „Naše produkty sú ručne šité lokálnymi krajčírkami, ktoré si zakladajú na detailoch a kvalite. Za výhodu možno považovať aj rôzne praktické doplnky ako všitá kapucňa, deka, rôzne vrecká či putká. Ľudí vedia osloviť aj zaujímavé dizajny a tvary. Oproti tým ruksakom, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch, sa odlišujeme vo viacerých smeroch. Bojujeme proti globálnemu textilnému priemyslu recykláciouupcykláciou oblečenia, podporujeme rôzne kultúrne a športové podujatia, zapájame sa do zaujímavých projektov. Jednoducho, nejde nám len o zisk z predaja,“ vymenúva výhody WakiVakov Dominika.

                                                           

Výroba jedného vaku závisí od zložitosti spracovania. Dlhší čas si vyžaduje proces tvorby vaku, teda hľadanie a triedenie materiálu, doplnkov či prevozu. Tvorcovia vakov spolupracujú aj s umelcami, ktorí vaky dotvárajú maľbami a originálnym dizajnom. Výroba a dodanie vaku sa preto môže predĺžiť na niekoľko týždňov. Nové motívy vakov závisia od aktuálnej dostupnosti materiálov. „Inšpirujeme sa aj požiadavkami zákazníkov, mnoho vakov šijeme na objednávku. Chcem, aby boli naše produkty čo najpohodlnejšie a najpraktickejšie, preto stále vymýšľam nové doplnky, strihy a vyhľadávam nové materiály,“ hovorí o vzniku nových vakov Dominika.

Krásne video zobrazujúce výrobný proces vakov WakiVaky nájdete tu

A ako hodnotí Dominika Podolanová konkurenciu? „Čo sa týka konkurencie, je to pomerne ťažké. Klasické obchody sú preplnené tovarom za dumpingové ceny vďaka výrobe v krajinách s lacnou pracovnou silou. Mnoho ľudí má klapky na očiach a vôbec ich nezaujíma, čo sa skrýva za tričkom, ktoré stojí 5 Eur. Hlavne že je „in“ a lacné. Práve na toto sa snažíme poukázať rôznymi projektmi zameranými na ochranú prírodu a etickú prácu, ktorých sa zúčastňujeme.“ Reakcie ľudí na cenu vakov sú rôzne, mnohí dajú prednosť klasickým vakom z obchodu, no nájdu sa aj ľudia, ktorí dokážu oceniť ručnú prácu, dajú prednosť lokálnej produkcií a za originalitu si bez váhania priplatia. WakiVaky už absolvovali aj cestu za svojimi majiteľmi do zahraničia, napríklad do Česka, Anglicka, Rakúska či dokonca na Island.

A aké sú najbližšie ciele v podnikaní? „Novinkou je, že plánujeme rozšíriť náš sortiment aj o ďalšie doplnkové produkty. Pripravujeme tiež rôzne zaujímavé spolupráce a projekty. Najbližším cieľom je však dotiahnuť e-shop do želaného stavu, nakoľko stále nepracuje stopercentne,“ ukončí zaujímavé rozprávanie o projekte WakiVaky Dominika.

Text: Dominika Podolanová, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Dominika Podolanová