Pravý, silný, tradičný. Domáci vývar ako od babičky

Hlavným cieľom tvorcov Domáceho vývaru je prinášať spotrebiteľom vývar, ktorí je im dobre známy od ich starých mám. Silný, pravý, tradičný, z kvalitných surovín. Jednoducho Domáci vývar. Viac o nápade variť kvalitný vývar bez konzervantov či chemických látok a prinášať ho spotrebiteľom nám porozprával jeho tvorca Dávid Šramko

Ako sa človek dostane k myšlienke ponúknuť ľuďom domáci vývar?

S nápadom sme sa pohrávali už dlhšie. Vďaka našej praxi v gastronómii vieme, že ak má byť jedlo naozaj kvalitné, potrebuje prvotriedne ingrediencie. Každého napadnú najmä základné suroviny alebo koreniny, ale nám chýbal naozaj kvalitný vývar. Teda žiadne náhrady, ako sú bujónové kocky a iné chemické dochucovadlá, ale poctivý vývar.

Museli ste zákazníkov presvedčiť o vašej myšlienke?

S receptami sme experimentovali niekoľko mesiacov...no, vlastne pol roka. Skúšali sme rôzne recepty, druhy a pomery mäsa a zeleniny, dodávateľov, až kým neboli spokojné naše chuťové poháriky, a aby bol výsledok cenovo dostupný. Na začiatku sme uviedli tri základné druhy: kurací, hovädzí a zeleninový. Chceli sme najmä zistiť, o ktorý druh budú mať zákazníci najväčší záujem. Čakalo nás ale veľké prekvapenie. Veľký záujem bol od začiatku o všetky tri druhy. Dokonca sme museli rozšíriť výrobu.

     

Čo ľudí oslovilo?

Jednoznačne kvalita. Všetky suroviny na naše vývary pochádzajú od slovenských farmárov. Zelenina aj mäso. No, vlastne je tu jedna výnimka. Získať slovenskú morskú soľ je z pochopiteľných dôvodov nemožné :). A potom je to celé o procese výroby, na ktorom si dávame obzvlášť záležať. Napríklad pripraviť hovädzí vývar trvá až 12 hodín. Na chuti je skrátka a dobre poznať, že to robíme čo najzodpovednejšie ku koncovému zákazníkovi. Aj preto sú stále v ponuke tri druhy vývarov, s ktorými sme začali. Menej produktov nám umožňuje sa dôkladne sústrediť na celý proces výroby. Zaujímavé je, že najpredávanejší vývar je hovädzí, hoci je najdrahší. Na tom je vidieť, že ak urobíte naozaj kvalitnú potravinu bez glutamánov a inej chémie, ľudia si radi trochu priplatia.

Predstavme si, že som si o vás práve v tomto rozhovore prečítala prvý raz. Kam sa mám obrátiť, ak chcem vaše vývary ochutnať?

Náš Domáci vývar nájdete v sieťach s kvalitnými slovenskými potravinami. Prv šancu nám dala sieť YEME a neskôr sa naše produkty ocitli aj na regáloch Nášho dvora a potravín U Babičky. Ale vieme, že tieto obchody nie sú zatiaľ v dostupnej vzdialenosti pre všetkých a my sa chceme našim zákazníkom priblížiť. Preto nás nájdu aj v  internetových obchodoch Svet bedničiekLokapetit. Takto vám náš vývar prídeme až domov.

Na koniec tradičná otázka. Čo chystáte do budúcna?

Vymýšľame nové vývary a chceme spolupracovať aj s reštauráciami. A máme aj ďalšie plány, ale to si už, tiež tradične, nechám pre seba :)

 

Zaujal Vás Domáci vývar? Kontaktujte výrobcu:

Názov spoločnosti: Garant SK s.r.o.
Zodpovedná osoba: Dávid Šramko
Sídlo: Ráztočná 25, Bratislava
Web: http://www.domacivyvar.sk/
E-mail: vyvar@domacivyvar.sk
Tel. číslo: 0918 819 336
FB: Domáci vývar
Instagram: domaci_vyvar

Text: Dávid Šramko
Foto: Dávid Šramko