Láska ku krajčírstvu sa dedí z pokolenia na pokolenie

S látkami a šijacím strojom bola v kontakte odmalička. Šila jej stará mama, mama, teta a neskôr aj ona sama. Láska k šitiu, vášeň pre kvalitné a módne materiály ako aj potreba priniesť jedinečnosť do odvetvia hromadnej výroby a predaja ju priviedli k myšlienke založiť si vlastnú „firmičku“. Monika Mjartanová sa venuje tomu, čo ju napĺňa. Tvorí odevy pod značkou JIM.

„Naša mamina pre nás šila oblečenie celé detstvo. Dokonca aj zimné vetrovky a plavky, celá rodina sme mali rovnaké :). Nedá sa tvrdiť, že šijem od detstva. Avšak vyrastanie v rodine, kde bolo šitie úplne bežným javom, sa podpísalo na formovaní predstáv o mojej budúcnosti. Toto tradičné, no predsa neustále sa vyvíjajúce remeslo sa na mňa proste nalepilo. Mám veľmi rada tvorenie a zvuk šijacieho stroja je pre mňa upokojujúci,“ hovorí o svojej láske k šitiu Monika.

V roku 2015 sa Monika odhodlala k založeniu živnosti. Tak vznikla „malá firmička“ Monika Mjartanová JIM, v skratke jednoducho JIM: „Tieto iniciály predstavujú začiatočné písmená mien mojich najbližších a v pôvodnom znení ho vyslovujeme rýdzo slovensky, tak ako píšeme.“

Monika sa orientuje prevažne na šitie detskej módy, keďže bola drvivá väčšina modelov vytvorená pre jej vlastné. V súčasnosti vyrába tričká, body, tepláky, súpravy, bundičky či čiapky. „Pomerne často vyrábam modely aj na zákazku podľa konkrétnych návrhov a požiadaviek zákazníkov. Vyhýbam sa syntetickým materiálom a na odevy používam certifikované materiály zo 100% bavlny alebo bavlny s elastanom. Tak ako pri degustácii vína sa najskôr k čaši privonia, ja musím mať látky pred samotnou výrobou odskúšané okom i hmatom. Materiály, z ktorých sa vyrába v JIM-e, pochádzajú vo veľkej miere z Českej republiky, nakoľko na Slovensku výrobca úpletov chýba,“ konštatuje nadšená krajčírka.

           

Aký je Monikin názor na zahraničný dovoz oblečenia? „Nebudem klamať ani zveličovať, keď poviem, že masívny import odevov z východu bráni rozkvetu odevníctva na Slovensku. Ľudia našťastie nechcú byť uniformovaní tak sa u nás zdvihla vlna hand made výrobkov a dovolila vzniknúť malým dielničkám, ktoré ponúkajú malé originálne série kvalitnej detskej módy. Konkurencia je široká, mojou devízou je kvalita materiálov a precíznosť vypracovania. Celú výrobu zatiaľ obstarávam sama, s ostaným mi pomáha rodina a priatelia (foto, promo, predaj, psycho-podpora :)). Mojím snom a zároveň cieľom do blízkej budúcnosti je založenie e-shopu pod značkou JIM,“ uzatvára Monika.

Text: Monika Mjartanová, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Monika Mjartanová