Sedacie vaky Tuli rozdávajú radosť a pohodlie

Pravá slovenská značka, ktorá pracuje s poprednými slovenskými dizajnérmi a kvalitnými látkami. Značka, ktorá vznikla na základe inšpirácie zo zahraničia, no za 10 rokov svojej existencie si na Slovensku získala množstvo priaznivcov a spokojných zákazníkov. To je Tuli. To sú ručne vyrábané a kvalitné tvarovateľné sedacie vaky.

„Víziou spoločnosti Tuli je rozdávať pohodlie a radosť“

Firma Tuli sa zrodila v roku 2006. Majiteľ Martin Guttman si v zahraničí vyskúšal sedenie v mäkkom a pohodlnom sedacom vaku, ktorý si chcel neskôr zakúpiť na Slovensku. Keďže nemohol tvarovateľné sedenie nikde zohnať, rozhodol sa chýbajúcu dieru v ponuke vyplniť. Tuli v súčasnosti tvorí šijacia a plniaca dielňa, ktorá je hlavnou výrobnou silou. Okrem dielní sa v spoločnosti nachádza aj marketingové, obchodné, personálne a distribučné oddelenie. Tuli v súčasnosti zamestnáva 15 ľudí a niekoľko externých pracovných síl.

Rozhovor o začiatkoch výroby Tuli vakov, činnosti tejto spoločnosti a benefitoch slovenských sedacích vakov nám poskytla marketingová manažérka spoločnosti Tuli Michaela Fujaková.

„Začiatky boli ťažké, nakoľko majiteľ bol zamestnancom inej firmy a popritom sa snažil rozbiehať Tuli. Doslova na kolene plnili spoločne s manželkou svoj prvý sedací vak Tuli pre prvého zákazníka. Postupne sa k vaku pridal ďalší a Tuli sa začalo vyvíjať“

Ako by ste charakterizovali Tuli vaky? Prečo sú medzi ľuďmi tak obľúbené?

Tuli vaky sú šité z kvalitných, voči silovému tlaku pevných látok. Sú ručne šité, dvojitým pevnostným švom. Logo štítky máme vyšívané. Látky nám dodávajú európske spoločnosti. Spolupracujeme s poprednými slovenskými dizajnérmi a tak o kreativitu látok nie je núdza, nakoľko ich potláčame sublimačnou metódou. Objednať si tak môžete vlastnú potlač na mieru. Vaky sú plnené potravinárskymi polystyrénovými guličkami, ktoré sa dokonale prispôsobujú anatómii tela. Pri sedení sa neustále sa hýbu, čím masírujú a podporujú lymfatický systém, práve z toho dôvodu sú odporúčané aj ortopédmi.

Motivácia k tvorbe je práve spokojnosť zákazníkov, ktorí si pýtajú štandardné Tuli vaky a sú ochotní oceniť kvalitnú výrobu. Sedacie vaky Tuli sú pevné, ale zároveň ľahko tvarovateľné. Svojím vizuálom zaujmú nejeden pohľad, nakoľko sa snažíme neustále pracovať na kreatívnej stránke modelov aj vizuálov vakov. Neustále načúvame požiadavkám zákazníkov a kráčame s trendami. Inovatívnosť a jedinečnosť sú našimi charakteristickými črtami. Okrem domácností sa venujeme aj B2B segmentu a vyrábame potláčané vaky pre spoločnosti, ktoré chcú zvýrazniť svoju značku práve dizajnovým štýlom. Vzhľadom k tomu, že máme vôbec prvý podsvietený sedací vak na svete sú Tuli vaky na takéto promo výhodné. Vďaka tomu, že sú vodeodolné, nájdete ich na terasách reštaurácií, lyžiarskych svahoch, festivaloch a iných interiérových, či exteriérových priestoroch.

           

V čom spočíva samotný výrobný proces?

Nakoľko máme rôzne modely sedacích vakov, či už tvarovo alebo veľkostne rozdielne, paralelne s tým sa odvíja aj výrobný čas. Všetko robia Tuli zamestnanci ručne, od rezania látok, cez šitie až po plnenie vaku a jeho následne zabalenie zákazníkovi.

Návrhy dizajnov látok máme v spolupráci s dizajnérmi, väčšinu modelov si však navrhujeme sami prípadne v spolupráci s architektom. Nakoľko chceme byť inovatívni a úspešní, radi si nechávame poradiť odborníkmi. Je to tvorivá spolupráca. Následne po navrhnutí dizajnu látky a modelu sa začne prototypovať samotný sedací vak. Dostáva sa do šikovných rúk šijacej dielne. Látka sa dôkladne nareže a posunie sa šičkám, ktoré ušijú kompletný obal pripravený na proces plnenia. Takto naplnený sedací vak sa očistí, pekne zabalí a odošle zákazníkovi.

Váš sortiment je naozaj široký. Ktoré produkty patria medzi tie „naj“?

Našu ponuku sa snažíme neustále obnovovať a tvorivo rozvíjať. Aj tento rok máme naplánované novinky, s ktorými sa chystáme na trh, avšak aktuálne nemôžeme prezradiť o čo ide. Momentálne máme široký sortiment veľkých tvarovateľných sedacích vakov, modely ako Sofa či Smart. O čosi menšie a vhodné pre deti sú napríklad miniSofa, či Junior.       

Z pevných, netvarovateľných vakov, ktoré sa okrem domácností hodia aj do reštaurácií, na terasy, k bazénom sú napríklad model Kanoe, Supermodel, či veľký vak 3Color Double, ktorý má tvar veľkej sedačky. Okrem sedacích vakov vyrábame aj hravé, farebné hračky, ktoré rozvíjajú myseľ a kreativitu dieťaťa. Za všetky spomeniem napríklad najviac obľúbenú Obludoo, ZikZak, či 3K, ktoré bolo dokonca ocenené medzinárodnou cenou Reddot. Aktuálne sa môžeme pochváliť novinkami s titulmi basicSofa a basicTaburetka, ktoré ktoré boli špeciálne navrhnuté tak, aby spĺňali aj nižšiu cenovú hladinu. Sme si vedomí, že Tuli vaky svojou kvalitou musia korešpondovať s cenou, ktorá však nemusí byť vždy dostupná pre každého. Práve preto sme vyvinuli basic vaky, ktoré sa držia Tuli štandardus miernymi kozmetickými zmenami ako je napríklad vytkávaný logoštítok, či štandardný zips v poistnom tunely. Komplexne tvorí sada Tuli basic veľmi pekný dizajnový set v zaujímavých farebných kreáciách vodeodolných a svetlostálych látok.

Kde si môžu záujemcovia Tuli vaky prezrieť prípadne vyskúšať?

Predávame prostredníctvom e-shopov, ktoré prevádzkujeme ako na Slovensku, tak v Čechách i v Nemecku. Na Slovensku máme aj showroom v Bratislave v obchodnom centre na Zlatých pieskoch, ktorý je zariadený vo veľmi milom, farebnom a bytovom štýle. Práve v našom Tuli showroome si zákazník môže vyskúšať akýkoľvek produkt Tuli a rovnako tak si ho aj zakúpiť. Okrem iného je možné Tuli vaky vidieť na mnohých eventoch, festivaloch či už klasické, či potlačené firemnými logami. V neposlednom rade si môžete vyskúšať Tuli vaky aj v Tuli kine, ktoré sa nachádza v X-bionic sphere v Čilistove. Je to vôbec prvé Tuli kino na svete, ktoré svojím dizajnom zaujalo snáď každého. Je špeciálne navrhnuté sedením, kójami aj ozvučením za cieľom dosiahnuť pohodlie a výnimočný filmový zážitok.

A čo Tuli a konkurencia?

Neradi by sme, aby to vyznelo hrdo, ale aj pochváliť sa treba :) Najmä, keď drina a snaha prináša želané ovocie. Pravdou je, že na Slovensku nemáme konkurenciu už plných 10 rokov si pestujeme nálepku jednotky na trhu. Ak však nejaká menšia konkurencia vznikla, výhodou Tuli je práve kvalita, ručná výroba, slovenská značka a komorná firemná filozofia – rozdávať pohodlie a radosť. Rovnako tak vlastná potlač na žiadosť zákazníka, či prenájom vakov na eventy je veľkou pridanou hodnotou. Naši zákazníci sú zvyknutí, že nám na každom jednom záleží a tak k nim aj pristupujeme.

Môžu sa s Tuli vakmi stretnúť aj záujemcovia o pohodlné sedenie v zahraničí?

Tuli sa snaží predávať aj na českom a nemeckom trhu. Sú to väčšie trhy a tak sa prirodzene objavila súčasne s príchodom na trh aj veľká konkurencia. Napriek tomu sa nám začína pomaly dariť aj na týchto trhoch. Ide to ťažšie, ale opäť práve firemná súdržnosť a inovatívne nápady nás posúvajú vpred aj tam. Všetko chce čas, chuť a trpezlivosť.

Ako vznikol projekt Tuli cinema a aká je jeho hlavná myšlienka?

Idea Tuli Cinema pochádza od investora, ktorý dal projektu nadčasový a moderný rozmer. Kedysi klasické kino sa premenilo vďaka kreativite na rôznofarebný svet plný pohodlia. Rafinované svojím pôvabom, špeciálne svojou štruktúrou a v neposlednom rade pohodlné tak, ako samotné Tuli vaky sú. Spojenie dodávateľa interiéru, firmy Tuli.sk a autora nápadu, architekta Michala Staška priniesla nóvum vo svete dizajnu a vdýchla tak tradícií moderný a zároveň inovatívny punc. Od začiatku kládol investor dôraz na kreativitu a maximálne využitie potenciálu soft sedenia. Výraznou črtou malo byť maximálne pohodlie a intimita aj za cenu zníženia kapacity sedenia pôvodného kina. Kino je určené hlavne pre duchom mladého diváka, ktorý ocení inú formu sedenia a celkového interiéru kina. Špeciálne navrhnuté kóje, ktoré sú intímnym priestorom dvoch ľudí dopĺňajú farebné sedacie Tuli vaky. Skrátka unikát na svete je prvé Tuli kino.

Čo pre zákazníkov znamená program Tuli +10 rokov?

Ide o veľmi výrazný benefit. Stojíme si za svojou kvalitou a tak sme zhotovili program Tuli + 10 rokov. Čo znamená? Pri kúpe akéhokoľvek Tuli vaku dostanete zákazník automaticky 10 ročnú záruku a k tomu 2 náplne, o ktoré si môžete kedykoľvek požiadať, úplne zdarma.

 

Text: Michaela Fujaková, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Tuli