Jaroslava Wurll Kocanová: Očarujúce modely s ľudovým posolstvom

Jaroslava Wurll Kocanová je obyčajná žienka s neobyčajným talentom. Tvorí svadobnú a spoločenskú módu s dominantným folklórnym motívom, ktorý je prezentovaný slovenskou ľudovou výšivkou inšpirovanou najmä z oblasti Jablonica. Jarkine modely sme mohli nedávno obdivovať na Bratislavských módnych dňoch jar/leto 2018. Obľúbila si ich aj slovenská speváčka Sima Martausová.

Začiatky

Jarka začala šiť už v útlom veku. Na strednej škole sa priučila pravému krajčírskemu umeniu, v ktorom sa zdokonaľuje dodnes. Profesionálnu kariéru odštartovala po skončení vysokej školy otvorením prvého malého ateliéru v roku 2011. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa ateliér rozširuje, o čom svedčí aj v poradí už druhé sťahovanie do väčších a vyhovujúcejších priestorov.

                  

Na mladej návrhárke je sympatické, že vie čo chce a nenechá sa pripraviť o radosť z toho, čo ju baví. “Nikdy som nemala veľké ciele, nebrala som kvantá zákaziek. Chcem ostať pri tom, čo ma baví a nie zapadnúť do stereotypu a robiť to, čo sa očakáva. Vyrábame toľko, koľko potrebujeme.” Jarka sa od začiatku tešila z každej jednej zákazky. “Zákazničky, ktoré do mňa vkladali dôveru, si veľmi vážim. Spočiatku som vyrábala na požiadavky klientiek, spolu sme vymýšľali ako budú ich vysnívané šaty vyzerať. Teraz to už nestíhame, kolekcie prichádzajú veľmi rýchlo. Jednu kolekciu ukončíme a začíname sa venovať druhej.”

Ľudová výšivka ako zdroj inšpirácie

Prvé stretnutia s ľudovou kultúrou absolvovala Jarka v detstve, keď občas s rodičmi navštívila folklórne podujatia. Zážitky plné života a radosti v nej zanechali pozitívne pocity. A ako vznikol prvý výtvor s ľudovou výšivkou? “Keď som už ovládala základné strihy, pohrávala som sa s myšlienkou vyšiť si na tričko niečo, čo nikto nemá. Bol to vtáčik.”

Postupne, keď nenachádzala vhodné materiály, z ktorých by rada vystrihla šaty, rozhodla sa vytvoriť si vlastné vzory. “Najprv som listovala v časopisoch, neskôr v knihách a zakaždým má to priviedlo k našej ľudovej výšivke. Chcela som vytvoriť moderné šaty, aby mali zachované naše ľudové posolstvo.”

           

Tento folklórny prvok Jarku doslova pohltil. “Ľudová výšivka a tvorba je sama o sebe plná inšpirácie. Za tých sedem rokov čo som sa začala profesionálne venovať tomu čo ma baví, som sa nepohla z jednej oblasti slovenskej ľudovej výšivky. Stále sa krútim okolo nej a stále sa dá s ňou pracovať, vytvárať niečo nové.”

Ako vznikajú modely v Jarkinom ateliéri?

“Keď tvorím svadobné šaty, počíta sa to na dni, keď ide o bežnú módu, modely sú vypracované do pár hodín. Pri ručnej práci sa vysedáva aj týždne. Pri každom jednom modeli, či je už vyšívaný ručne alebo strojovo, sa najskôr pripravia vystrihnuté diely, vyšije sa vzor a tak zošíva do finálnej podoby. Pri ručne šitých svadobných krajkových šatách je to naopak. Najskôr sa pozošívajú “holé“ šaty, potom sa zdobia aplikáciami, korálkami, flitrami a inými drobnôstkami podľa fantázie.“

               

Človek by si pomyslel, že na krásnych modeloch pracuje väčší tím ľudí, opak je však pravdou. “Môj tím tvorí môj manžel a ja. Donedávna mi s vyšívaním pomáhala aj moja teta.” Modernizácii sa však nevyhýbajú. “Investovali sme do vyšívacích strojov, teraz nám teda pomáhaju roboti. Nám to takto stačí, viac k spokojnému životu naozaj nepotrebujeme.” Čo sa týka materiálov, základ pre tvorbu sú tyl, krajka, bavlnené úplety a ľan.

Kolekcia Slavianka

“V Slavianke som sa chcela pohrať s ľudovou výšivkou vo väčšom rozmere ako doteraz. Je to ucelená kolekcia, prepojenie modernej doby a slovenskej ľudovej výšivky. Na kolekcii sme pracovali spolu s manželom pol roka a stále ju rozširujeme. Slavianka je plná ženských až dievčenských hravých modelov na každú príležitosť. Momentálne ju dokončujeme o bežnú módu, plánujeme ju doplniť ešte o pánske kúsky, a tým by sme uzavreli jednu veľkú etapu ľudovej výšivky z oblasti Jablonica, ktorá mi dala veľa v profesii.“

Spolupráce

“Každá jedna spolupráca mi dala obrovské skúsenosti, ktoré nenájdete len tak hocikde. Rada pracujem s kreatívnymi ľuďmi, kde sa vzájomne dopĺňame, pomáhame si navzájom. Sú to napríklad moje šperkárky: Zuzka Bury Zliechovcová, ktorá vyrába naozaj skvostné kovové šperky, čelenky, venčeky pre víly; a Zuzka Barčáková, ona zas vyrába šité exkluzívne sutaškové šperky s kryštálmi. Posledný rok spolupracujeme s Dajanou Rodriguez, kde našu Slavianku doplnila o pravé slovenské kožené kabelky. Ďalej spolupracujeme aj s fotografmi, umelcami a spevákmi."

Plány do budúcnosti

“Žiť šťastne a spokojne a nikam sa neponáhľať, lebo ten život nám tak rýchlo ubieha..”

 

 

Text: Ing. Michaela Krajčíková, Jaroslava Wurll Kocanová

Foto: Archív Jaroslava Wurll Kocanová