Ľudové vzory ako súčasť každodenného života.

To sú hodinky André Charles

André Charles je mladučká slovenská spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom hodiniek. A nie hocijakých. Spojenie jednoduchého elegantného ciferníka s remienkami s tradičnou slovenskou výšivkou prináša do sveta nadšencov hodiniek niečo nové, nápadité a tak trochu nezvyčajné. Práve prostredníctvom štýlových hodiniek s ľudovou výšivkou, ktorá je hlavným odlišovacím znakom značky André Charles od iných značiek, sa spoločnosť snaží priniesť túto tradičnú slovenskú výšivku späť do každodenného života. O vzniku značky André Charles, činnosti spoločnosti a plánoch do budúcna nám porozprával jej zakladateľ Matej Karel.

"Víziou André Charles je byť stabilnou spoločnosťou, ktorá ponúka kvalitné štýlové hodinky, dbá na tradície a prináša zákazníkom pridanú hodnotu“

Na začiatku boli dvaja hodinkový nadšenci - Matej Karel (v angličtine Charles) a jeho kamarát André, ktorí chceli svoje znalosti a záľubu v hodinkách zúžitkovať. Rozhodli sa preto založiť spoločnosť, ktorá bude hodinky vyrábať. Aj napriek tomu, že sa André nakoniec rozhodol ísť inou cestou, Matej sa sna o vlastnej značke hodiniek nevzdal. „Páčia sa mi jednoduché veci a práve taký som chcel aj ciferník. Podobných značiek je však už mnoho a potreboval som sa odlíšiť od ostatných, rozmýšľal som ako by sa to dalo. Do hodiniek som chcel pridať aj niečo slovenské, až som jedného dňa čítal článok o chalanovi, ktorý zmodernizoval slovenskú ľudovú výšivku a vydal knihu, o ktorú bol veľký záujem. Vtedy mi napadlo, že ľudová výšivka by mohla zdobiť remienky mojich hodiniek, je krásna a nikdy pred tým som nič podobné nevidel. Začal som sa tomu venovať až kým som nemal prvý remienok s ktorým som bol spokojný,“ hovorí o zrode myšlienky Matej a pokračuje: zložitá je hlavne výroba ciferníkov, potreboval som nájsť kvalitné strojčeky. Objednal som si viacero vzoriek a všetky som testoval, študoval až kým som vybral tie najvhodnejšie. Ďalším dôležitým krokom bolo nájsť dielňu pre vyšívanie a ušitie remienkov. Skúšali sme viacero rôznych materiálov až kým sme nenašli ten najvhodnejší, ktorý dnes používame. Vyberali sme výšivky, ktoré sa nám páčili a tak zostavili prvú kolekciu.“

Remienky s ľudovou výšivkou sú vyrobené zo Softshellu, na ktorý stroj vyšíva vysokokvalitnými stálofarebnými niťami ľudový motív. Remienky sú šité v chránenej dielni v srdci Slovenska a ich zhotovenie trvá približne 35 minút – záleží od zložitosti vybraného motívu. Výroba samotného ciferníku trvá 30 dní, do púzdra z ušľachtilej ocele sa okrem ciferníka vkladá aj kvalitný strojček japonskej značky Miyota Movement. Všetky materiály (okrem strojčeka) pochádzajú od slovenských a českých dodávateľov.

     

Zákazníci si môžu hodinky vyskladať presne podľa svojich predstáv a vkusu, pričom remienky je možné ľahko vymeniť a kombinovať. Zatiaľ najpredávanejšími hodinkami sú tie so vzormi Trenčianska TepláPiešťany. Súčasnú ponuku André Charles tvoria hodinky:
- vo veľkosti 36 mm - farba Rose Gold, farba ciferníkov: biela alebo čierna, remienky: kožené (šedý, hnedý, čierny) alebo 5 druhov vyšívaných remienkov
- vo veľkosti 40 mm - farba Rose Gold, remienky: kožené al. 4 druhy remienkov s tradičnou slovenskou výšivkou
- verzia Silver, kožené remienky (hnedý, čierny)

Kde nájdete hodinky s tradičnou ľudovou výšivkou? „Predaj sme začali čisto len na našom eshope. Veľa ľudí sa však pýta, či môžu hodinky vidieť aj niekde v kamenej predajni, preto som začal s hľadaním predajne, v ktorej by mohli zákazníci hodinky aj vidieť. Nad otvorením vlastnej kamennej predajne som zatiaľ neuvažoval, ale raz určite bude,“ hovorí s úsmevom Matej.

             

Aké sú najbližšie Matejove plány so značkou André Charles? „Stále sa snažím pracovať na zviditeľnení značky aby sa dostala do povedomia čo najväčšieho počtu ľudí, takže pripravujeme spoluprácu s niekoľkými blogermi, známymi osobnosťami a tiež slovenskou sociálnou sieťou Day By Me. Práve pridávame na eshop nový červený a ružový vyšívaný remienok s Bratislavskou výšivkou. Ciferníky budú onedlho všetky aj v Silver verzií a pribudne aj čisto čierny Black on Black ciferník. Okrem toho pripravujem aj kolekciu tričiek s rovnakými výšivkami aké sú na remienkoch, načo sa veľmi teším. No je toho dosť, ale teším sa na každú novú výzvu,“ končí svoje nadšené rozprávanie Matej.

Text: Matej Karel, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Matej Karel 

Mohlo by Vás zaujímať:

Kožené výrobky Verbua

Ľanové doplnky Blubery

WakiVaky z recyklovateľných materiálov