MARA: Slovenská kráľovná kraslíc

alebo keď kreativita a talent nemajú hraníc

Kreatívna umelkyňa a vyštudovaná módna návrhárka Zuzana Brisudová sa venuje výrobe originálnych kraslíc, šitiu unikátnych svadobných šiat či textilnej tvorbe bábik a hračiek. Keďže je prirodzenou súčasťou jej života folklór, vnáša do svojich výrobkov aj folklórne prvky. Jej srdcovkou je vlastná značka MARA.

"Umenie a tvorba sa so mnou nesie celý život"

                

Umelecké začiatky

Zuzana rozvíjala svoj talent už od detstva. Dedko bol výborný insitný rezbár, vďaka nemu odmala maľovala na vyradené figúrky, zvieratká, madony. U babky zas nasávala atmosféru krajčírskej tvorby: “Pozorovala som ju, ako vymeriavala strihy priamo na látku, ako kreslila voľne rukou ornamenty a následne vyšívala. Z látkových zvyškov som si ja vyrábala, zošívala malé oblečenie pre svoje bábiky.” Zuzanin otec, taktiež zručný rezbár, mamka má odjakživa talent na všetky ručné práce. “V takomto prostredí som mala stále potrebu a veľkú chuť tvoriť.” Navyše, pár rokov navštevovala kurzy známeho slovenského maliara a grafika, docenta Blažeja Baláža.

Profesionálna cesta

Zuzana si predajom kraslíc zarábala už od dvanástich rokov. Svoje práce posielala aj do časopisu Dorka, odkiaľ dostávala honoráre za uverejnenie. Po štúdiách pracovala 10 rokov pre firmu, ktorá vyrábala pletené odevy pre značku Escada. Podnikať začala koncom roka 2009.

“Osamostatnenie bolo prirodzeným vyústením túžby po sebarealizácii a potreby kreatívne tvoriť”

Prečo “MARA”?

“MARA sú iniciály: Módny A Remeselný Ateliér, ale zároveň spomienka na moju babku krajčírku. Volala sa Mária, ale familiárne jej doma hovorili Mara alebo Marča. Zároveň je to vtipné, ľudovo dedinské meno. Tvorba pod touto značkou je odkazom na veselú, hravú, nápaditú a inšpirujúcu slovenskú dievčinu Maru, Marišku.”

                

KRASLICE

Zuzana začínala v detstve klasickým zdobením horúcim voskom, pričom používala slepačie vajíčka. Neskôr začala zdobiť aj husacie, kačacie, či pštrosie vajíčka. Spočiatku preferovala kreslenie na jednofarebný podklad bielym voskom, postupne sa snažila zdokonaľovať v technike kreslenia a vymýšľať si vlastné vzorovania. Rokmi experimentovania a hľadania sa posunula na farebnosť maximálne desiatich matných základných farieb (samozrejeme ekologických).

Jedinečnosť a originalita “Mariných“ kraslíc

V čase, keď prichádzala konkurencia, Zuzana si zvolila možnosť ísť vlastnou cestou. “Začala som zdobiť kraslice tak, aby bolo obtiažne ma len tak ľahko napodobniť. Začala som skúšať vlastné vzory, ktoré sa mi páčia a ktoré veľmi rada kreslím. Sú to najmä vtáčiky a kvety, ktoré sú mojimi najobľúbenejšími motívmi.” Inšpirácia prichádza často náhodne. Ako príklad môžeme spomenúť vajíčka so vzorom domčekov. “ Kreslila som na papier domčeky, lebo som mala objednávku na ušitie textilného domčeka. Keď som maľovala vajíčka, prišlo mi na um, že skúsim tento motív použiť. Tak vznikli domčekové vajíčka. Samozrejme bol to proces skúšania, ktorá farba, fixa a tuš budú najvhodnejšie a ako to najlepšie zladiť. Hovoríme o hodinách a dňoch testovania.”

                   

Trendy v zdobení

“Najviac žiadané sú momentálne asi husacie vajíčka vzorované kvetmi a motýľmi. Tie vznikli ako požiadavka zákazníčky. Chcela pôvodne vajíčka s motívom motýľov, ja som to doplnila o kvety a jej sa to páčilo. Tieto sú súčasne aj najprácnejšie a najnáročnejšie na čas. Veľmi žiadané sú aj vajíčka prírodné so vzorom vtáčika doplnené o vtáčie pierka. Zákazníkom sa páčia, lebo pôsobia ,naturálne.. Občas ponúknem aj nejakú zaujímavosť, minulý rok to bola kolekcia rozprávok nakreslených na vajíčkach.

PreČo “Maramanufaktura” ?

“Na internetovom obchode používam názov “maramanufaktúra”, pretože sa snažím túto náročnú výrobu zjednodušiť. Najprv len rozkresľujem desiatky a stovky vajec, potom rozmaľovávam a dokončujem súčasne niekoľko objednávok. Zrýchľuje to čas. Táto práca sa nedá ani onormovať, lebo každý vzor je iný a niekedy tieňujem kvietok dlhšie niekedy kratšie.”

Kvantita výroby závisí od dopytu. “Niektoré roky sa sústreďujem na výrobu vajíčok zhruba od januára do Veľkej noci, po iné roky som pre záujem maľovala vajíčka priebežne celoročne. Jeden rok urobím zhruba tisíc vajíčok za sezónu a iný rok je to aj ďaleko viac. Všetko záleží od dopytu a tiež od mojich časových a fyzických možností.”

Na záver Zuzanin cieľ, vízia do budúcnosti

“Vajíčka chcem postupne posunúť na úroveň celoročnej bytovej dekorácie.”

= koniec prvej časti.

Text: Zuzana Brisudová, Ing. Michaela Krajčíková 

Foto: Zuzana Brisudová 

 

Mohlo by Vás zaujímať: