Ručná výroba plná fantázie

Začiatky jej tvorby siahajú do útleho detstva, kedy ako 12-ročná ušila prvé tričko na šijacom stroji. Za svoju lásku k ručným prácam ďakuje svojej mame, ktorá ju priviedla k šitiu, vyšívaniu či štrikovaniu. Po niekoľkoročnej prestávke sa k tvoreniu znova vrátila a svoju ponuku rozšírila o množstvo užitočných výrobkov. Alena Alinka Mikušová nám porozprávala o svojej ceste za vlastným podnikaním.

      

Čo sa v mladosti naučíš...

"Ako malá som šila pre barbie bábiky krásne romantické šaty, ktoré som obdivovala v rôznych romantických filmoch. Potom som prešla postupne na vyšívanie obrusov, richelieu, štrikovala som svetre, čiapky... Neskôr som tvorila aj pre najstaršiu dcéru, ale prišiel útlm a ručným prácam som sa prestala venovať. Počas druhej materskej dovolenky v roku 2009 som sa na internete dostala k fotkám Tilda anjelov a škriatkov. Veľmi ma to zaujalo a chcela som si aj ja takéto niečo zhotoviť. Natrafila som ale na veľký nedostatok materiálu, z ktorého by som mohla začať tvoriť. V našich obchodoch bolo veľmi málo pekných látok, pomocné materiály boli tiež veľmi nedostupné. A tak som začala premýšľať, čo s tým robiť, pretože bolo na Slovensku viac žien, ktoré by tiež rady tvorili a nebolo dosť materiálu. Začala som preto hľadať materiály v zahraničí. Kupovala som väčšie množstvá látok a galantérie pre seba a neskôr aj pre moje budúce zákazníčky. Našla som aj knižky, kde boli strihy na rôzne dekorácie, čerpala som z nich veľa námetov. Spočiatku som tvorila len pre radosť, obdarovávala som anjelikmi svoju rodinu, priateľky, potom pribúdali aj cudzie žienky, ktoré chceli odo mňa moje výrobky. Po skončení materskej dovolenky v januári 2011 som sa po dôkladnom rozhodnutí rozhodla, že sa už do pôvodnej práce nevrátim, ale zostala som doma pracovať na živnosť. Začala som sa venovať vlastnému predaju látok a galantérie cez eshop a popritom som veľa tvorila. Za 6 rokov vzišlo spod mojich rúk veľké množstvo anjelikov, škriatkov, bytových dekorácií, ktoré majú svoje nové majiteľky. Zúčastňujem sa počas roka pár handmade trhov, kde návštevníkom môžem ukázať na vlastné oči svoju tvorbu."

         

Šikovné ruky vytvoria čokoľvek

"Za posledný rok sa moja šitá tvorba preorientovala z dekoratívnych vecí na úžitkové. Pred rokom som bola na kurze šitia peňaženiek a zapáčili sa zákazníčkam do takej miery, že som sa zdokonalila v ich výrobe a začala ich šiť v množstve farebných kombinácií. Tri roky po sebe chodím na veľkú patchworkovú výstavu do Prahy, odkiaľ si nosím krásne látky, ktoré používam na výrobu peňaženiek. Počas tretej materskej dovolenky som vyrobila pre svoju dcéru a vlastne aj pre seba vankúš na dojčenie, ktorý som si v praxi aj vyskúšala a začala som ho tiež ponúkať zákazníčkam. Ponúkam ich v dvoch verziách, podkovy plnené polystyrénovými guličkami a valce plnené dutým rúnom. Každý z nich má svoje výhody a je už len na zákazníčkach, ktorému dajú prednosť. Tento rok som rozšírila svoju ponuku o obaly na plienky, dojčenské hniezdazavinovačky. Momentálne som si nakúpila aj úžasný minky dekovinový materiál, z ktorého som začala vyrábať detské obojstranné deky."

         

Nové výrobky sú plné fantázie

"Ak chce zákazníčka odo mňa niečo nové, čo som ešte nevyrábala, požiadam ju o nejakú fotografiu, ako by mal výsledný výrobok vyzerať. Vždy si ho však upravím podľa seba. Napríklad pri výrobe prvého zásobníka na plienky do kočíka som síce mala foto, ale nepáčil sa mi celkový efekt. Vyrobila som si preto vlastnú šablónu, podľa ktorej som tvorila. Na prvom prototype som vychytala „muchy“ a tie ďalšie som už vyrábala tak, aby mali všetko to, čo som si predstavovala. Tak to bolo so všetkým, čo som vyrábala, aj keď niekedy zákazníčky prídu s vlastnými špecifickými požiadavkami. Ale väčšinou akceptujú moju ponuku. Strihy na niektoré dekorácie, priznávam, mám aj z internetu, je to niekedy jednoduchšie ako sa trápiť so strihom :-) Ale to ako vyzerajú vo finále je vlastná fantázia. Aj keď vyrábam bábiku, tak nikdy neviem ako bude vyzerať, svoju podobu získava postupne počas tvorby minútu po minúte."

Špeciálne výrobky na zákazku

"Vyrobila som už aj pár špeciálnych dekorácií. Napríklad som robila prvú zdravotnú sestričku v tvare anjela a zákazníčka chcela, aby bola oblečená ako kedysi zdravotné sestričky v bielo-modrej rovnošate. Dlho som na internete hľadala fotku, ako kedysi sestričky vyzerali, neviem či som si náhodou aj nejaký film nemusela kvôli tomu pustiť :-) Ale dopadlo to výborne a zhotovila som ich neskôr ešte niekoľko. Vyrobila som takto na želanie aj iné povolania, napr. lekárničku, pána doktora, turistku, niekoľko svadobných neviest, sexi čerticu a naposledy to bola anjeločka pre Evitu Urbaníkovú ako darček k jej 40-tke, čo bola obrovská výzva."

Materiálu je vždy dostatok

"Tým, že nakupujem látky a výplňové materiály pre svoj eshop, nemám problém s materiálom na tvorbu. Mám vlastný štýl látok, ktoré sa mi páčia a také používam aj na tvorbu. V poslednej dobe je to vo veľkej miere detská tvorba, takže aj látky majú detskú tematiku. Na Slovensku je bohužiaľ veľmi málo firiem, ktoré ponúkajú materiál na moju tvorbu, asi 2 z desiatich materiálov sú zo Slovenska, zvyšných 8 musím dovážať. Látky sa na Slovensku nevyrábajú, takže tie sú len z dovozu z Čiech a západnej Európy."

Konkurencia človeka posúva vpred

"V posledných rokoch je určite väčšia konkurencia ako bola pred šiestimi rokmi, keď na internete bolo veľmi málo žien, ktoré šili takéto veci ako ja. Preto musím stále sledovať trendy a šiť to, čo si zákazníčky želajú. Aj ja mám samozrejme svoje hranice, cez ktoré neprejdem a čo už netvorím. To zákazníčkam aj priamo poviem, do čoho sa už nepustím. Na druhej strane idem svojou vlastnou cestou. Tak ako niekto uprednostňuje napríklad vyčačkané veci, prekombinované, príliš farebné, ja uprednostňujem jemné farby, radšej menej ako veľa, jednoduchšie línie. Tým sa asi odlišujem, mám vlastný rukopis. Zákazníčkam sa aj snažím veľakrát poradiť napríklad s farbami, keď sa mi zdá, že tie látky k sebe nepasujú a snažíme sa nájsť vzájomný kompromis."

Text: Alena Alinka Mikušová, Ing. Michaela Krajčíková
Foto: Alena Alinka Mikušová

Mohlo by Vás zaujímať:

Detské stany Elen Living

Ľanové doplnky Blubery

E-shop s hračkami pre deti