NIKA INTIMA: spodné oblečenie z prírodných materiálov

Rodinná firma s dlhoročnou tradíciou

Spoločnosť NIKA INTIMA vznikla v roku 1991 ako rodinná firma. Od počiatkov sa zameriavala na výrobu spodného oblečenia prevažne z prírodných materiálov, konkrétne na výrobu dámskej spodnej bielizne (podprsenky, nohavičky, tielka, materské podprsenky na kojenie či sťahujúce prádlo pre mamičky po pôrode). Aká je ponuka tejto spoločnosti v súčasnosti? Značku NIKA INTIMA nám predstavila Monika Vitanyi.

„Na výrobu sme používali naše vlastné návrhy a nami vyvinuté strihy, všetko konštruované podľa slovenských veľkostných tabuliek, takže možno povedať, že od úplného začiatku to boli originál slovenské výrobky

    

Slovenská kvalita z certifikovaných materiálov

Všetky výrobky NIKA INTIMA vznikajú od úplného začiatku, teda od nákresu návrhu, výberu materiálu, konštrukcie strihu až po samotnú výrobu a šitie na Slovensku. „Snažíme sa tak dosiahnuť kvalitu spĺňajúcu firemnú filozofiu, že kupovať slovenské výrobky sa oplatí. Taktiež nákup výrobkov a materiálov slovenského pôvodu sa oplatí, a to zo zdravotných dôvodov. V Európskej únií a teda aj u nás na Slovensku platia prísne pravidlá, ktoré ako výrobca dodržiavame. Vo výrobkoch dovezených z ázijských krajín však človek nikdy nemôže mať istotu... Často tam nie sú dodržiavané ani základné pravidlá, napríklad nepoužívanie azofarbív a iných chemikálií v materiáloch, ktoré prichádzajú do styku s ľudskou pokožkou,“ hovorí o kvalite výrobkov Monika. Všetky produkty NIKA INTIMA sú vyrábané zo zdravotne nezávadných materiálov – už vstupné materiály sú farbené a spracovávané na Slovensku a v EÚ, spĺňajú teda vysoké požiadavky a parametre na zdravotnú bezpečnosť. Zákazníci tak majú záruku kvalitných a zdravých materiálov. „V ponuke máme aj kolekciu produktov pre ľudí so zvlášť citlivou pokožkou a alergikov. Toto prádlo je označované ako EKOBIELIZEŇ. Všetky výrobky z tejto kolekcie sú bez akýchkoľvek alergénov či farbív. Materiál použitý na ich výrobu je z kvalitnej prírodnej bavlny alebo prírodného bambusu – teda vlákna, ktoré nebolo nijako chemicky upravované. Úplet bol iba vypraný neagresívnymi pracími prostriedkami a má prirodzenú prírodnú farbu. Prednosť tejto výroby je šetrenie prírody a  nezaťažovanie životného prostredia, keďže materiál nie je bielený a farbený, výrazne sa tým znížila spotreba vody pri jeho konečnej úprave. Ekobielizeň z kolekcie Nature line je v súlade s prírodou. Využíva z prírody to dobré a príjemné ako sú prirodzené vlastnosti vlákna a nezaťažuje ho chemickou úpravou.“

Termoprádlo

Termoprádlo alebo termobielizeň sú vyrábané pod značkami TERMOintima a TERMObambus. Oba materiály sú kombináciou prírodného vlákna (bavlna a bambus)a syntetického POP vlákna, ktoré slúži na funkčný odvod potu a zároveň má antibakteriálnu úpravu STOP BACTERIA. „Úpravou je dosiahnuté, že biogénne ióny striebra bránia rastu baktérií a plesní. Syntetický polypropylén, ktorý používame pri výrobe má záporný náboj, takže nehrozí, že naň človek dostane alergiu. Tiež sú to výrobky s vysokou životnosťou, vydržia dlhšie než bežné termoprádlo a menej sa zadŕhavajú a odierajú . Vlákno má tvarovú pamäť a po praní sa vracia k svojmu pôvodnému tvaru. Takže výrobky sa nosením roztiahnu a prispôsobia postave, ale praním sa vracajú do pôvodnej veľkosti,“ vysvetľuje zloženie termoprádla Monika. Ďalšími produktmi, ktoré sú vhodné na športovanie, je kolekcia RETRO. „V tejto kolekcií je zvýšený podiel termovlákna a KLASSIC sú zase športovo - elegantné výrobky , ktoré plnia funkciu ako vysokoúčelná spodná termobielizeň,ale dajú sa tiež nosiť ako elegantné vrchné oblečenie bez športových nápisov a viditeľných športových prvkov.“

Životnosť výrobkov

„Naše výrobky majú skutočne dlhú životnosť. Materiály, z ktorých sú vyrobené sú totiž vysokej kvality a majú vyššiu gramáž. To znamená, okrem iného , že aj vyššiu životnosť. Stačí dodržiavať pokyny uvedené na visačke ako je teplota prania a sušenie v sušičke. Empiricky však máme odskúšané ,že naše výrobky znesú aj vyššie teploty a častejšie pranie, než je bežne odporúčané. Len u termobielizne neodporúčame používať aviváž z dôvodu udržania antibakteriálnej funkcie. Vláknu to neuškodí ,ale táto funkcia sa výrazne eliminuje. A samozrejme, nežehliť a chrániť od otvoreného ohňa, keďže termovlákno má nízky bod tavenia.“

                      

Výrobky pre deti

„Pre deti vyrábame spodnú bielizeň z bambusového vlákna ako tielka, tričká, nohavičky, chlapčenské boxerky a tiež termoprádlo pre detičky na zimu. Naše TERMO výrobky pre deti majú tu výhodu, že sú dvojvrstvové , kombinované s bavlnou a deti ich vďaka svojim vlastnostiam veľmi radi nosia ako bežné tričká nielen ako spodnú bielizeň.

A myslím, že aj naše materské podprsenky či podprsenky na kojenie môžme zaradiť do výrobkov pre deti, keďže dojčiace mamičky ich nosia hlavne kvôli detičkám, aby mali pohodlie a komfort pri dojčení.“

Bambusové textilné vlákno a starostlivosť oň

Bambus pôsobí na pokožku upokojujúco a je preto ideálny pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Keďže navyše zabraňuje pôsobeniu ultafialového žiarenia je ideálny na letné ošatenie a bielizeň pre tehotné ženy ,deti a ľudí, ktorí sú často na čerstvom vzduchu alebo pre ľudí so zvýšeným potením a športovcov. Je to veľmi príjemný prírodný materiál už na dotyk a má tiež prírodné antibakteriálne účinky- vlákno pri testoch dokázalo bakteriostatický účinok a schopnosť neutralizovať pachy. Oproti chemickej antibakteriálnej úprave- antibakteriálne funkcie bambusového vlákna nevymiznú ani po päťdesiatich praniach. Jeho veľká absorbčná schopnosť (3x vyššia savosť v porovnaní s bavlnou ) a vysoká životnosť- je to stabilné vlákno so silnou pevnosťou a odolnosťou ho robí jedinečným moderným materiálom.

Vlákno má aj chladivú funkciu - bambus pôsobí v lete chladivo na pokožku a v zime ako spodná vrstva oblečenia sa nahreje a udržiava prirodzené teplo ako druhá koža - termoklimatizačnú efekt. Naši zákazníci najviac oceňujú spodnú bielizeň a tričká značky Nature Line, ktoré vyrábame z tohto materiálu.

Náš materiál je v zložení 95% bambus / 5% elastan (elastické vlákno ako napr. lycra, dodávané na zvýšenie pružnosti ). Materiál neobsahuje iné prírodné vlákno - nie je to zmes s bavlnou alebo syntetickým vláknom.

V tej súvislosti chcem upozorniť na bambusové výrobky, s ktorými sa bežne v obchodoch stretnete (napr. ponožky, osušky), ktoré sú vyrobené zo zmesy vlákien, že aj pri 80% podiele bambusu je problém, aby ste tam bambusové vlákno cítili.

Prečo je to tak : Odpoveď je jednoduchá. Bambusové vlákno má veľmi vysokú gramáž ( váhu v gramoch na m2) a pri kombininácii s inými vláknami napríklad vo váhovom pomere 50/50 je reálne toho vlákna tak 4-6 krát menej.

Typ pre zákazníkov :

Bambusové vlákno je dosť náročné na spracovanie a je aj drahšie. Z tohto dôvodu sú aj čisté bambusové trička (respektíve 95%bambus/ 5%elastan) omnoho drahšie než tričká iba s podielom bambusu vo vlákne.

Ako si to môžete odkontrolovať :

Bambusové tričko si môžete odvážiť ( stačí aj v ruke odhadom ) v porovnaní s bavlneným prípadne syntetickým ( to bude na váhu najľahšie). Originál bambusové tričko je už na pocit ťažšie. Pokiaľ ste si neistý, tak zoberte viac : 2-3 tričká z bambusu na jednu ruku a 2 alebo 3 tričká z iného vlákna na druhú ruku a rozdiel vo váhe bude určite rozpoznateľný.

Text: Monika Vitanyi, Ing. Michaela Krajčíková
Foto: NIKA INTIMA so súhlasom Moniky Vitanyi 

Mohlo by Vás zaujímať: 

Doplnky pre deti NOS NAS

Ľanové doplnky Blubery

Potlač na textil Kura Harabura