Moderné šperky so slovanskou dušou

Tvorba Petry Toth, dizajnérky šperkov a módy, je charakteristická slovanskou symbolikou a folklórnymi prvkami. Petra žije v storočnom vidieckom domčeku a už niekoľko rokov sa venuje štúdiu našej ľudovej kultúry. Jej obľúbenou je kolekcia Mileva, v ktorej zhmotnila lásku k svojej dcérke.

ZAČIATKY

Čo bolo pre Vás impulzom začať tvoriť a venovať sa výrobe šperkov profesionálne?

- U mňa to bolo vždy veľmi jednoduché. Ja som vždy chcela robiť šperky a žiadna iná alternatíva nepríchadzala do úvahy. Od skončenia strednej školy sa venujem tvorbe profesionálne. A nikdy som toto rozhodnutie neoľutovala. Tvorím slobodne a som pánom svojho času.

Čo bolo pre Vás na začiatku najťažšie?

- Začínala som postupne a s pokorou, každá jedna príležitosť, spolupráca či projekt, ma posunuli vždy ďalej a niečo nové naučili. Ťažko sa mi hodnotí, čo bolo najťažšie. Zakaždým, keď niečo nešlo alebo sa nedarilo, pracovala som na sebe ešte viac a hľadala cesty, ako to pôjde. Nikdy som sa nevzdávala.

        

ZO ZÁKULISIA TVORBY

Aká žena je cieľovou skupinou Vašej tvorby?

- Vždy keď vyrábam šperky, vyrábam ich akoby pre seba. To čo sa mne v danej dobe páči. Preto aj cieľovka žien je podobná mne, či už vekovo alebo hodnotovo.

Môžete nám opísať koľko práce sa ukrýva v jednom šperku?

- Šperky vyrábam vždy po kolekciách, jedna kolekcia zahŕňa rôzne druhy šperkov a vždy ich spája spoločná téma. Od prvotnej idei až po kolekciu v predaji prejde vždy približne trištvrte roka.

Pracujete sama alebo máte tím ľudí, ktorí Vám pomáhajú s realizáciou Vašich návrhov?

- V súčasnosti nás pracuje päť a moje kolegyne mi pomáhajú nielen s realizáciou návrhov, ale s marketingom, administratívou, skladom a inými potrebnými úkonmi, aby značka mohla fungovať.

Tvoríte každý deň alebo Vás musí „ kopnúť “ múza, a vtedy sa venujete práci?

- Pravdupovediac tvorba je veľmi malým zlomkom mojej práce. Tvorím, dva - tri razy do roka, potom sa rieši technológia, výroba a následný predaj. To zaberie najviac môjho času.

       

ĽUDOVÁ KULTÚRA

Prečo ste sa rozhodli zahrnúť do svojej tvorby ľudové prvky?

- Pred dvanástimi rokmi som sa presťahovala z Bratislavy do 100-ročného vidieckeho domčeka a vidiecke prostredie ma natoľko inšpirovalo, že som začala študovať našu ľudovú kultúru. A už nebolo cesty späť, akonáhle sa do toho ponoríte, zistíte, že je to nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a vedomostí. My sa snažíme do šperkov zahrnúť aj slovanskú symboliku, pretože práve slovanskými symbolmi som veľmi fascinovaná a je škoda, že sa vytratili z nášho bežného života.

Aký máte vzťah k tradíciám? Sú pre Vás dôležité aj v osobnom živote?

- Tradície samotné rešpektujem, rada o nich študujem a chápem ich hlboký význam v minulosti, ale dnes sú to len povrchné modifikované odvary. Preto nevidím dôvod ich dodržiavať. Som veľmi slobodný človek a akékoľvek tradície ma obmedzujú, avšak rada si vytváram nové - moje vlastné tradície.

MILEVA

Ktorá z Vašich kolekcií je pre Vás „srdcovkou“? Prečo?

- Jednoznačne je to súčasná kolekcia Mileva. Venovala som ju svojej dcére Mileve a je v nej všetko, čo som sa za posledné roky naučila, vzory a symboly v nej použité vyjadrujú moju lásku k nej. Tvorila som ju počas tehotenstva a vždy keď sa na ňu pozriem mám krásne spomienky na jedno z najkrajších období môjho života.

Okrem šperkov nájdeme vo vašom portfóliu aj ďalšie produkty. Mohli by ste nám ich v krátkosti opísať? Na čom momentálne pracujete?

- Do kolekcie Mileva sme postupom času pridali, krásnu srdiečkovú vyšívanú kabelku, vyšívané a hodvábne oblečenie. Potrebovala som kolekciu uceliť, preto sme sa pustili aj do módy. V súčasnosti pracujeme na novej veľkej kolekcii.

ŠPERKY a DETI

Vytvorili ste už šperk aj pre Vašu dcérku?

- Mileva vie, že maminka robí šperky, dokonca vie, že jedna kolekcia sa volá ako ona. Šperky sa jej páčia, ale nenosí žiadne okrem náušníc, ktoré som nosila ja ako bábätko.

Tvoríte alebo plánujete tvoriť šperky aj pre malé slečny?

- Netrúfam si vyrábať šperky pre dievčatká, pretože som zástanca toho, aby deti nosili šperky zo zlata a možno striebra. Na iné materiály majú ešte dosť času. My vyrábame šperky z mosadze a z ocele, ktoré povrchovo upravujeme.

                

PLÁNY DO BUDÚCNOSTI

- Dokončíť a predstaviť novú kolekciu a s poslednými dvoma kolekciami urobiť kroky na expanziu do zahraničia.

PETRA A SLOVENSKÉ VÝROBKY

Aký máte vzťah k slovenským produktom ako spotrebiteľ?

- V tomto som ja až prehnaný pedant, kupujem si zväčša oblečenie od slovenských výrobcov a vždy keď vidím slovenský produkt, tak ho uprednostním pred zahraničným aj keď je 4x drahší. A terorizujem s týmto nastavením celé svoje okolie. Je však škoda, že keď sa povie “slovenský produkt” tak ľudí napadne bryndza, mlieko, korbáčiky.. Nikdy nie móda a v tomto vidím veľký nedostatok v prezentácií a vnímaní slovenskej módy.

 

Text: Petra Toth, Ing. Michaela Krajčíková

Fotografie: Petra Toth