Kvalitné, slovenské, ľúbezné...

Láska na prvý pohľad..Aj tak by sa dala charakterizovať tvorba mladej mamičky, ktorá šije oblečenie pre našich najmenších pod značkou “LUBEZNE”. Lucia Kurajská má vzdelanie ekonomického smeru a nikdy by si nepomyslela, že sa bude venovať šitiu. Keď sa stala mamičkou, objavila v sebe tento talent a pretransformovala ho do tvorby rozkošných modelov, najprv pre svoju dcérku a deti kamarátok.

Začiatky a inšpirácie

“Všetko začalo narodením mojej dcéry Zojky,” začína svoje rozprávanie Lucka. “Chcela som pre ňu niečo výnimočné. Veľmi sa mi páčili sukne a šaty s nádychom klasiky, či prvkami z folklóru. Začala som šiť, keď mala tri mesiace, počas jej spánku cez deň alebo v noci.” Prvými výtvormi boli čiapky, nákrčníky, tepláky, postupne prichádzali na rad trakáče, mikinky, šaty, sukne, či kabátiky. Zojka sa odmalička rada parádi a je pre Lucku „hnacím motorom“ pre tvorbu. A tak vznikajú nové strihy, kombinácie farieb a vzorov.

                  

“Veselé farebné oblečenie deťom veľmi pristane. Zo vzorov využívam najmä geometrické a florálne. Rada sa nechávam inšpirovať detskou módou minulých generácií. Bavia ma klasické strihy, ale aj symboly ľudovej kultúry. Vo svojej tvorbe rada využívam čipky, krajky či folklórne stuhy.”

Čím sa „LUBEZNE“ odlišuje od bežnej konfekcie dostupnej v obchodoch?

“Myslím, že každým novým produktom si vytváram stále viac to charakteristické “Lubezne”. Okrem toho, som otvorená požiadavkám zákazníkov, ktorí si môžu nakombinovať vecičky podľa svojich predstáv.”

                          

Zo zákulisia tvorby

“Najlepšie nápady prichádzajú v noci, keď si vizualizujem, čo s čím skombinovať, aké nové kúsky pridať do ponuky. Veľmi ma baví všetko okolo toho – od prvotnej myšlienky, realizáciu až po marketing. Celý proces poháňa moja čistá radosť z tvorby. Sama by som to už všetko nestíhala, preto som si našla na šitie výpomoc.”

Materiály

Vecičky sú šité z bavlny, teplákoviny či úpletu. Všetky látky majú certifikát Oeko-Tex® Standard 100, čo znamená, že spĺňajú prísne medzinárodné kritériá pre kvalitu a zdravotnú nezávadnosť.

                

Obľúbené kúsky

„Mojou srdcovkou sú momentálne bavlnené šaty zdobené madeirou. Sú také jednoducho krásne a dievčenské. Je to pre mňa nadčasová klasika. Ďalším obľúbeným produktom sú nielen pre mňa, ale aj pre zákazníkov, gaťuše na traky. Dajú sa ušiť na milión spôsobov – môžu byť farebné, vzorované s vreckami či bez, alebo ľúbezné s folklórnymi stuhami či krajkou. Vždy budú štýlové, pohodlné a praktické – bruško a chrbátik sú stále v teple.“                                                   

Vízie a plány do budúcnosti

„V blízkej dobe by som chcela rozbehnúť e-shop a rozšíriť ponuku aj do kamenných obchodov. Nechávam veci prirodzene plynúť a verím, že všetko, čo do tvorby dávam, sa mi vráti v podobe spokojných zákazníkov a nových pracovných príležitostí.”

Text: Ing. Michaela Krajčíková, Mgr. Lucia Kurajská

Foto: Mgr. Lucia Kurajská