Dámska móda zo severného Slovenska

Vyštudovaná geoinformatička a kartografka neostala po štúdiu verná iba tejto oblasti a nechala sa zlákať svetom módy. Keď si v obchodoch nevedela vybrať žiadne oblečenie, no v secondhandoch jej vždy padlo niečo do oka a okolie malo na jej štýl odievania pozitívny ohlas, rozhodla sa ísť vlastnou cestou. Cestou vlastnej slow fashion značky. Predstavujeme vám Veroniku Madleňákovú a jej SEVERANKU.

Ako vznikol nápad venovať sa dámskej mode a prečo SEVERANKA? “Dopočula som sa o hnutí Fashion Revolution, ktorého cieľom je urobiť módny priemysel etický, transparentný a udržateľný. Začala som nad fungovaním módneho priemyslu čoraz viac rozmýšľať. Neprávosť v módnom priemysle sa však nedeje len vo vzdialených krajinách, ale aj na Slovensku. Aj slovenské krajčírky sú využívané svetovými značkami oblečenia, musia pracovať za minimálne náklady a s vysokou kvalitou. V mojom okolí poznám veľa žien, ktoré takto museli či stále musia pracovať. Premýšľala som preto, čo môžem urobiť a ako dopomôcť k zmene v tejto oblasti. Tak sa začala myšlienka na vlastnú značku,” začína rozprávanie Veronika. V hlave mala množstvo nápadov, no narazila na jeden háčik. Nevie šiť. “Vtedy mi napadlo, že poznám niekoho, kto vyznáva rovnaké hodnoty ako ja. A keďže ide aj o výbornú krajčírku, bolo rozhodnuté. Spolu s tetou Julkou sme sa pustili do práce a vytvorili ženskú módu SEVERANKA,” vysvetľuje Veronika. Názov SEVERANKA vymyslel Veronikin manžel. “Milujeme Oravu, preto sme chceli tento fakt pretaviť aj do názvu. Presne vystihuje kto sme a že sme na to hrdí. A, samozrejme, ide o ženskú módu.”

“Cíť sa žensky a pohodlne zároveň”

 

Sortiment SEVERANKY je naozaj široký. Ide o módu určenú pre ženy, ktoré sa chcú cítiť žensky, no zároveň pohodlne a to v každej chvíli. SEVERANKU tvoria predovšetkým šaty, sukne, topy, blúzky, kardigány, kabáty, saká, blúzky či nohavice. “Naši zákazníci majú radi našu širokú ponuku a originalitu, obľubujú rôzne produkty. Najväčšie ohlasy majú široké pásikavé nohavice a sukňa. Zo šiat sú to vintage bodkované šaty. Ja osobne mám najradšej naše sukne a šaty, ktoré sú originálne nielen vzormi, ale aj strihmi,” objasňuje Veronika a pokračuje: “inšpiráciu pre naše kúsky hľadáme všade okolo nás. Veľakrát je to práve z minulosti, keď sa snažíme priniesť jej krásu a originalitu do súčasnosti. Inšpiratívna je pre mňa aj súčasnosť. Sama seba som pristihla, ako si pri prechádzke po meste všímam oblečenie ostatných ľudí, vezmem si z toho to čo ma zaujalo a v hlave skladám ako by mohol vyzerať finálny produkt.”

Aké materiály používajú šikovné dámy pri výrobe? “Všetky naše produkty sú šité zo starostlivo vyberaných kvalitných materiálov. Keďže sa hlásime k princípom trvalo udržateľnej módy, dôkladne si vyberáme dodávateľov, ktorí ponúkajú nielen kvalitné materiály, ale tieto materiály sú vyrábané za vhodných podmienok a v Európe. Najviac našich dodávateľov máme z Českej republiky. Zámerom bolo získať čo najviac dodávateľov zo Slovenska, avšak nepodarilo sa nám to. Buď tradícia výroby nevydržala až doteraz alebo dodávajú len vo veľkých objemoch.”

A čo SEVERANKA a konkurencia? Ako sa odlišuje od iných značiek? “Dôraz kladieme na jedinečnosť a ženskosť každej z nás. Naše strihy sú postavené nielen na ženskej kráse, ale sú vytvárané tak, aby boli pohodlné a to v každej chvíli. Keďže naša ponuka je široká na originálne produkty, naši zákazníci si prídu na svoje. A to napríklad so šatami a sukňami v originálnej dĺžke, či naopak so širokými nohavicami alebo kraťasovou sukňou.”

SEVERANKA sa zatiaľ zameriava na predaj cez internet, nemá vlastnú kamennú predajňu: “Pracujeme však na tom, aby naša značka bola prezentovaná v kamenných obchodoch. Máme veľmi rady priamy kontakt s našimi zákazníkmi, a preto sa zúčastňujeme rôznych trhov a jarmokov.”

“V prvom rade sa zameriavame na slovenský trh, to je naša priorita. V budúcnosti by sme chceli preraziť aj v zahraničí”

Aké sú ciele SEVERANKY do blízkej budúcnosti? “Práve pracujeme na predstavení novej kolekcie šiat z bambusu. Bambus je príjemný a mäkký na dotyk a má takmer hodvábny lesk. Nasáva štyri krát viac ako bavlna a dobre odoláva baktériám čím dokáže neutralizovať zápach. Vďaka svoje štruktúre vlákien má bambus výborné termoizolačné vlastnosti. Bambus dýcha, chladí a keď treba aj zahrieva. Je ekologickejším materiálom ako bavlna a ako zdroj je veľmi udržateľný. Rastie rýchlo, nepotrebuje toľko vody ani chemické pesticídy či hnojivá. Okrem toho pracujeme aj na novej kolekcii Mama a dcéra, na ktorú sa veľmi tešíme a dúfame, že ju predstavíme už čoskoro.”

"Pochádzam z Oravy a v tomto regióne ľudia nezarábajú veľa a rozumiem tomu, že pre niektorých ľudí je ťažké kúpiť si kvalitný slovenský produkt. Takisto aj ja kým som študovala a pracovala brigádne nemala som prostriedky zadovážiť si takéto kúsky. Avšak odkedy pracujem snažím sa čo najviac podporovať lokálnych výrobcov. Niektorí ľudia si myslia, že slovenské produkty sú drahé, ale treba si uvedomiť čo cena za lokálny produkt znamená. Jedným z hlavných pilierov trvalo udržateľnej módy je nakupovať iba to čo naozaj potrebujeme. A keď sa na to pozrieme týmito očami väčšina ľudí si dokáže kúpiť jeden kvalitný slovenský produkt a ten ma oveľa väčšiu trvácnosť ako nekvalitný tovar z veľkých reťazcov. Našťastie na Slovensku žije mnoho ľudí, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty a aj vďaka ním sme. SEVERANKA teda vznikla spojením mojich doterajších skúsenosti v živote. Vďaka láske k móde a chuti prinášať radosť, krásu a potešenie ale nielen na chvíľu ale na trvalo. Pretože kúpou nášho produktu si vážite našu prácu, našu krajinu a našu prírodu."