Voňavé sójové sviečky Jemnô

Čerstvá značka s jemným názvom, pod ktorým sa skrývajú voňavé produkty z čistého sójového vosku. Na trh bola uvedená len v decembri 2016, no za krátku dobu svojej existencie si našla množstvo priaznivcov. To je Jemnô. To sú sójové sviečky a vonné vosky. O vzniku výnimočných slovenských výrobkoch a cestou za svojím šťastím nám porozprávala zakladateľka značky Jemnô Barbora Moravčíková.

"Šla som za hlasom srdca a rozhodla som sa, že budem robiť to, čo ma robí šťastnou. Úprimne sa zo záujmu teším, nečakala som taký úspešný štart. Beriem to zároveň aj ako veľký záväzok a zodpovednosť. Plním si sen, je to neskutočné"    

                                                                       

„Myšlienku na vlastnú značku som mala v hlave už niekoľko mesiacov pred jej vznikom. Niekoľko rokov podnikám v oblasti prírodnej a bio kozmetiky. Mám vlastný obchodík a eshop, ktorý vznikol ešte počas štúdia na vysokej škole. Štúdium som síce dokončila, no ťahalo ma to úplne iným smerom. Chvíľku som riešila dilemu, či je to správne rozhodnutie, no teraz viem, že bolo,“ začína rozprávanie Barbora a pokračuje: „túžila som mať svoj vlastný produkt. Vytvárať vlastnými rukami čosi, čo prináša radosť, no otázka bola čo budem vyrábať?“ Keďže miluje vône a preferuje prírodné výrobky, začali jej prekážať umelé vône v parfumoch aj sviečkach. Rozhodla sa preto vyrábať sviečky, ktoré prevoňajú miestnosť, no nebudú obsahovať syntetické látky. „Vybrala som si sójový vosk, pretože je zdravšou alternatívou ku klasickým parafínovým voskom. Neuvoľňuje do priestoru pri horení toľko škodlivín. Prvá sviečka s levanduľovou silicou sa vydarila nad očakávania. Zážitok z vône no aj zo samotnej výroby ma veľmi bavil. Skúsila som ich ešte zopár a potom, v jeden letný večer prišla tá myšlienka na vlastné sviečky. A bolo rozhodnuté, že sa do toho pustím naplno.“

Zloženie produktov

Sviečky sú vyrábané z čistého sójového vosku (nie GMO). Sójový vosk je drahší ako palmový, no nemá taký negatívny dopad na životné prostredie. Oproti klasickým parafínovým voskom má sójový vosk celý rad výhod: počas horenia neuvoľňuje toľko škodlivín, doba horenia je omnoho dlhšia (sójová sviečka s hmotnosťou 140 g vydrží horieť aj 40 hodín) a mnohé iné. „Dodávateľov materiálov potrebných na výrobu, či už sa jedná o knôty, pliešky, silice či samotný vosk, som hľadala niekoľko mesiacov. Mám aj pár negatívnych skúseností, no napokon sa mi podarilo nájsť to, s čím som spokojná. Veľký dôraz totiž kladiem na kvalitu. Všetci moji dodávatelia sú z okolitých štátov, najmä z Čiech, no silice sú zo Slovenska. Momentálne skúšam aj nové, od českého výrobcu, možno ich budem v budúcnosti kombinovať. Knôty sú čisto bavlnené, neobsahujú žiadne prímesi ani olovo, čo je žiaľ bežné pri lacných sviečkach z východu,“ opisuje Barbora zloženie sójových sviečok. Každá jedna Jemnô sviečka je unikát. Ide o poctivú ručnú výrobu, ktorá pozostáva zo strihania knôtov, napájanie na pliešky, pripevňovanie do sklenených pohárov, odlievanie vosku, lepenie etikiet a balenie sviečok do krabičiek.

Aktuálna ponuka

Samotnej značke Jemnô predchádzalo množstvo konceptov, Barbora skúšala kombinácie rôznych vôní prírodných silíc. Nakoniec vzniklo 5 základných zmesí, ktoré sú v ponuke aj v súčasnosti. Názov „Jemnô“ pre sviečky príznačný – majú jemné vône, dizajn a názov zdôrazňuje ich slovenský pôvod. S dizajnom etikiet sa pohrala mladá slovenská grafička Silvia Boorová a výsledok sa jej naozaj vydaril. Logo aj dizajn každej etikety je maľovaný ručne, preto je jedinečný.

                                                             

Značku Jemnô v súčasnosti tvorí 5 vôní s názvami, ktoré vystihujú podstatu - Radosť, Láska, V lese, Vianočnô a Pokoj v duši. „Na ceste je aj šiesta – Cesta Orientom, ktorá mimo vianočného obdobia nahradí Vianočnô,“ hovorí s úsmevom Barbora. Okrem sviečok má Jemnô v ponuke aj zdravé vosky do aromalámp, ktoré majú rovnaké vône ako sviečky. „Je to niečo, čo som u nás zatiaľ nezaregistrovala, že by niekto vyrábal. Krásne prevoňajú miestnosť, rovnako ako sviečky. Vyrábam ich v tvare malých srdiečok, sú veľmi milené a aj veľmi obľúbené u zákazníkov.“ Barbora má v hlave množstvo nových kombinácií, no nechce dať prednosť kvantite na úkor kvality. Súčasne predávané kolekcie tvorila dlhý čas: „Všetky vône sú výsledkom mnohých pokusov a omylov. Dlho trvalo, kým som našla vyváženú kombináciu, ktorá má zároveň aromaterapeutický účinok.“

                   "Pri vôni „V lese“ neucítite len ihličie, vôňa Vás prenesie do lesa po daždi, vôňa vlhkého dreva, ihličia a machu" 

Aké sú charakteristiky ostatných vôní?

Pokoj v duši – zatiaľ ako jediná je tvorená len jedným druhom silice – čistá levanduľová vôňa kombinovaná dvoma odrodami levandule. Vôňa je plná a autentická (Barborina srdcovka)

Radosť - vôňa, ktorá naozaj pozitívne ovplyvňuje náladu – zmes vybraných citrusov a trošičku vanilky. Hrejivá no osviežujúca zároveň.

Láska - podmanivá, ženská, pôsobí trochu ako afrodiziakum. Použité silice pomáhajú človeku zbaviť sa zábran, oddať sa citom, pomáhajú navodiť zmyselnú atmosféru.

Vianočnô - typická vianočná vôňa. Taká akú cítiť doma na Vianoce, keď sa pečú medovníky, varí sa vínko a ozdobuje stromček. Teplo domova, vôňa, ktorú mnohí poznajú z detstva.

Novinka Cesta orientom - bude iná, hrejivá, relaxačná, vhodná aj pre milovníkov jógy.

Za krátku dobu od vstupu výrobkov na trh prejavili o sviečky záujem aj partneri z Čiech. Aktuálne sa sviečky aj vosky predávajú v jednom českom voňavom eshope s prírodnou kozmetikou. V procese prípravy je aj objednávka pre ďalší český eshop s prírodnou kozmetikou a dokonca kamennou predajňou v centre Prahy.

A čo najbližšie ciele značky Jemnô? „V súčasnosti pracujem na limitovanej valentínskej edícií pre jednu slovenskú značku kozmetiky. Chystáme spolu krásne valentínske balíčky s prírodnou kozmetikou a mojimi sviečkami. Pripravujem aj ďalšie spolupráce, určite sa je na čo tešiť. V blízkej budúcnosti pribudne aj XXL verzia vonného vosku - budú v jednom kuse a vo väčšej gramáži. Teším sa na to veľmi, budú krásne, s ornamentom. Viac teraz nemôžem prezradiť, no verím, že už čoskoro Vás prekvapím novinkami. Pozdravujem všetkých čitateľov a veľmi pekne ďakujem za rozhovor.“

                 

Portál kvalitne-slovenske.sk veľmi pekne ďakuje zakladateľke značky Jemnô Mgr. Barbore Moravčíkovej za rozpovedanie voňavého príbehu. Prajeme množstvo spokojných zákazníkov, veľa inšpirácií pri tvorbe nových výrobkov a mnoho úspechov na ceste za svojím snom.

Text: Mgr. Barbora Moravčíková, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: archív Barbora Moravčíková