Go Gusto - slovenský výrobca za studena lisovaných štiav

Spoločnosť Go Gusto je prvá slovenská spoločnosť, ktorá vyrába za studena lisované bio šťavy. Ide o chutné slovenské výrobky preplnené ovocím a zeleninou, ktoré sú bohaté na živiny. Studené lisovanie plodín je v súčasnosti najmodernejšia a najšetrnejšia technológia, pri ktorej sa v ovocí a zelenine zachováva maximálne množstvo živín a vitamínov. Okrem lisovaných štiav má spoločnosť v ponuke aj smoothies a šťavové detox boxy rôznych úrovní. Ako vznikla myšlienka venovať sa výrobe za studena lisovaných štiav? Odpoveď nám poskytol spoluzakladateľ spoločnosti Pavol Jurik.

                                             

“Jedával som klasickú slovenskú stravu, až mi raz lekárka povedala, že na môj tlak a cholesterol musím brať lieke. Keďže som mal len niečo po 20-tke, nechcel som brať lieky do konca života. Chvíľu som ich bral, ale povedal som si, že takto nemôžem ďalej fungovať. Preto som začal som hľadať zdravšie alternatívy liečby a života,” hovorí pán Jurik. Veľmi inšpiratívne boli pre aj viaceré momenty z ciest po celom svete: "Kráčali som po dlhých schodoch na Čínskom múre, boli som už dosť zadýchaní a ťažko sa nám rozprávalo. Zrazu sme míňali skupinku čínskych babičiek, ich vek som odhadol medzi 80 – 90 rokov. Babičky nielenže v pohode vládali s dychom, ale dokonca si aj spievali! Druhý moment, ktorý ma ovplyvnil, som prežil v USA. Keď sme sa vracali späť na Slovensko, predávali sme auto a ozval sa nám 80-ročný čiperný starý pán, plný energie, elánu a chute do života. Popri kúpe auta nám rozprával o svojich ďalších životných plánoch.” A tak sa začalo hľadanie informácií o zdravotnom štýle a tajomstvách dlhovekosti. “Každý dnes píše o zdravom životnom štýle, ale je potrebné si odfiltrovať módne veci od tých, ktoré fungujú po stáročia či tisícročia. A tie sa prakticky nemenia: strava bohatá na zeleninu, ovocie, ľahké mäso, ryby, oriešky a suroviny, ktoré sú čo najbližšie k ich prirodzenému pôvodu, teda nie priemyselne spracované polotovary. Dôležitá je dlhodobá mierna záťaž – neustály aktívny pohyb a tiež spoločenský život, teda fyzické stretávanie sa s kamarátmi a nie virtuálny svet. Hľadali sme niečo, čo bude blízke týmto princípom a keď sa naskytla príležitosť kúpiť technológiu za studena lisovaných štiav, ihneď sme po tejto možnosti doslova skočili.”

Know-how, technológie a recepty spoločnosť kúpila od luxemburskej firmy. Trvalo 2 mesiace, kým sa dohodli všetky potrebné podmienky kúpy a ďalšie 3 mesiace strávili slovenskí výrobcovia v Luxembursku vo výrobe, obchode a rozvážali šťavy klientom. Pri tvorbe receptov majú voľnú ruku, avšak luxemburské recepty sú vyladené, chutné, pripravené výživovými poradcami a komerčne odskúšané, preto ich zatiaľ Slováci neplánujú meniť.

Všetky suroviny používané pri výrobe majú prívlastok BIO, aj keď spoločnosť na Slovensku nie je certifikovaná. Značka BIO garantuje určitú čistotu potravín, teda žiadne používanie chemických látok. Aby mali výrobcovia istotu, že Bio je naozaj Bio, vyrábajú šťavy z plodín od overených rakúskych BIO dodávateľov. “Naše šťavy majú aj prívlastok “fresh”. Jedná sa o neupravené šťavy, sú chladené a majú veľmi krátku dobu spotreby (do 72 hodín). Na slovíčko “fresh” si treba dávať veľký pozor, na Slovensku je často zneužívané. Napríklad v USA sa o slovíčko vedú súdne spory, nemôže sa uvádzať na produktoch upravených pasterizáciou či paskalizáciou*. Jednoducho povedané, čo má doby spotreby viac ako 3 dni, nemôže byť fresh,” vysvetľuje Pavol.

Prečo práve rakúski dodávatelia? "Ponúkaju široký sortiment počas celého roka. Naša produkcia je celoročná, vyrábame ihneď ako dostaneme objednávku. Preto je pre nás veľmi dôležitá flexibilita dodávateľov, nevieme nakupovať naraz veľké množstvo a hneď ich spracovať. Na Slovensku sme zatiaľ nenašli dodávateľa, ktorý by nám celý sortiment vedel dodať. A ak sme ho aj našli, tiež nakupoval v Rakúsku.Radi by sme nakupovali od drobných slovenských dodávateľov, ale pre náš biznis model to žiaľ nie je reálne.”

“Naše šťavy obsahujú iba odšťavené ovocie a zeleninu. Nič viac, nič menej. Žiadne riedenie vodou, konzervovanie, chémia, žiadne pridávanie cukru, umelých farbív či aróm. A ani spracovanie pasterizáciou či paskalizáciou. Naše šťavy sú čerstvé, preto je ich životnosť krátka.”

Prečo by mali spotrebitelia konzumovať Go Gusto za studena lisované šťavy? Pretože:
- nahrádzajú nedostatok ovocia a zeleniny v stravovaní. Dnešní konzumenti jedia oveľa menej zeleniny a ovocia ako by mali;
- šťavy sú plné vitamínov, minerálov a enzýmov;
- očistujú organizumus, vyplavujú toxíny, voľné radikály, chránia pred chorobami;
- dodávajú energiu;
- sú z BIO surovín, teda bez pesticídov a herbicídov v porovnaní s inými šťavami, ktoré zaplavujú organizmus chémiou.

Čo sa týka sortimentu spoločnosti, v súčasnosti je v ponuke 12 rôznych príchutí, pričom ich kombináciou je možné vyskladať 3 úrovne Detox Boxov – od začiatočníkov až po pokročiltých. Ponuku tvoria 1-dňové, 3-dňové a 5-dňové Detox Boxy. Na každý deň je určených 6 šťiav s presne určeným poradím pitia, ktoré zohľadňuje potreby organizmus a maximálny efekt. Najpredávanejším výrobkom je Pure Red – šťava z červenej repy, jablka a stonkového zeleru, ktorá si našla obľubu najmä u žien a po nej nasleduje šťava Allure, ktorá je z mrkvy, jablka a zázvoru. Výrobcovia zaznamenávajú aj rastúci dopyt po zelených šťavách. Ponúkajú napríklad šťavu s názvom Green Garden, ktorú tvorí kale, jablko, šalátové listy, uhorka a citrón. Druhou skupinou produktov sú tie, ktoré sa v predaji nenachádzajú. Výrobcovia ich tvoria pre seba, rodinu a blízkych, keďže sa jedná o produkciu zo záhrad rodičov. V tomto prípade povolia uzdu svojej kreativite a vytvárajú recepty podľa aktuálnej ponuky v danej sezóne.

Aké sú ciele spoločnosti do najbližšieho obdobia? “Keďže sme na Slovensku vznikli len nedávno, väčšina produktov sa vyváža. Naším cieľom je preto rozbehnúť predaj na Slovensku, v Česku a v Rakúsku.”

Text: Pavol Jurik, Ivicia Jurikova, Ing. Michaela Krajčíková
Foto: Go Gusto so súhlasom P. Jurika a I. Jurikovej

*paskalizacia je úprava štiav pod veľmi vysokým tlakom