Eni.ka - vyrobené pre radosť

Pani Alena Aľušíková sa rozrozprávala o svojej tvorivej činnosti, ktorá má korene už v útlom detstve:

„Zaoberám sa návrhom a následne zhotovením dámskych peňaženiek, kabeliek a všetkého, čo do takej kabelky patrí, ale nezabúdam ani na pánov a občas ušijem aj nejakú tú pánsku tašku či ruksak.

Počiatky mojej práce boli dávno v minulosti, keď som ani netušila, že sa takouto prácou budem zaoberať. Ako dieťa som vyrastala v prostredí plnom látok, zipsov, gombíkov za zvuku šijacieho stroja. Maminka je vyučená pánska krajčírka, ktorá keď nešila v práci, tak šila doma. To ma často v mladosti odrádzalo od  šitia. Ale čas išiel a ja som ako tínedžer chcela mať niečo vlastnoručne ušité. Tak sa aj stalo, ale odniesla si to ihlová tyč stroja. 

V podstate som krajčír samouk s dohľadom kvalifikovanej maminy aj keď mám ekonomické a technické vzdelanie. V období, keď vyrastali moje štyri deti nebolo v obchodoch na výber toľko detského tovaru, ako je to dnes, tak som deťom šila oblečenie sama. A keď deti vyrástli a začala móda tričiek a mikín, tak som presedlala na niečo iné. Skúsila som ušiť peňaženku podľa obrázka. Potom ďalšiu a ďalšiu. Napokon som sa po niekoľkých pokusoch dostala k myšlienke, že keď si viem podľa obrázka predstaviť retrospektívne šitie, tak prečo by som nemohla vyskúšať niečo zložitejšie. Tak prišla na rad kabelka. Prvá letela hneď do koša :) . No šiť kabelky ma veľmi lákalo, tak som skúšala a skúšala ďalej. Až som sa dostala do stavu, že mám hlavu plnú kombinácii farieb a strihov.

Práca ma veľmi napĺňa a som rada, že sa moja snaha a učenie napokon vyplatilo. Ako dlho šijem kabelky? Nejaké 4 roky určite, no z toho až posledné 2 roky je to intenzívna práca, ale zároveň aj veľká zábava a relax :) . “

 

Na začiatok by ste nám mohli povedať, čo všetko v súčasnosti patrí do sortimentu, ktorý vyrábate.

Do môjho sortimentu patria hlavne peňaženky, kabelky veľké, malé, spoločenské, ruksaky, tašky na kočiare a všetko čo do kabelky patrí - obaly na diáre, kozmetické taštičky, obaly na mobily,..... V menšej miere aj bytový textil, obliečky, „prehozy“, obrusy. Občas aj patchwork, ale to len zriedka, hlavne pre nedostatok času sa tejto technike nevenujem.

 

Ako ste sa dostali k ručnej výrobe? Bol to nápad, ktorý sa zrodil z jedného dňa na druhý alebo ste už dlhšie uvažovali nad tým, že chcete niečo „tvoriť“?

Vyššie v úvode som to už spomenula, nápad bol vždy. Od malička som mala vrelý vzťah k ručným prácam. Asi som to dostala do vienka. Čas išiel a pomaly sa to vyvíjalo.

 

Ako prebieha výrobný proces?

Výrobný proces? No ak nad tým uvažujem, tak v podstate je to na jednej strane spontánny nápad. Inšpiráciou mi je svet okolo, farby, akési vnútorné vnímanie a predstava už hotovej kabelky. Takýto proces výroby mám najradšej. Nápad sa zrodí hocikde a hocikedy, často aj v noci, keď neviem zaspať. Preto mám pri posteli vždy po ruke papier a ceruzku. Potom nad tým uvažujem, premietam si nápad v hlave, kreslím, chodím po byte s metrom okolo krku, alebo len tak sa dívam a pred očami mi ide film výroby .

Vezmem materiál, rozložím farebné kombinácie a veľa premýšľam, rozhodujem, zvažujem. Bude dobré to či radšej iné?Urobím si papierový strih. Ceruza, pravítko, nožnice a už to ide. Takáto práca na novom modeli je veľmi hravá a zaujímavá. V praxi je však niekedy veľmi náročné urobiť či ušiť to, čo si predstavím. A hlavne moja predstava musí byť dokončená, ženie ma to dopredu. Nový model musím vždy dokončiť! Často preto pracujem aj do neskorých nočných hodín.

Druhý výrobný proces je o niečo iný. Napíše mi zákazníčka, že potrebuje kabelku na istú príležitosť a tu už začína iné rozmýšľanie. Veľa sa pýtam, aký je to typ dámy, aké má rada farby, čo preferuje vo svojom šatníku. Je to v podstate objednávka na mieru pre danú osobu. Občas využívam aj kupované strihy zo zahraničných stránok, ktoré si upravím podľa svojich predstáv a potrieb. Stačí vymeniť dizajn látky či pozmeniť uzatváranie kabelky alebo vymeniť rúčky, doplniť zaujímavo zipsové zapínanie a už je to celkom iný model.

Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Táto teória sa hodí aj k modelom kabeliek. Sú tu určité typy a strihové línie, ktoré sa časom menia a vracajú, ale stačí malá zmena a už je to celkom nový model. Tak je to v móde vždy. To čo už tu bolo sa s malými obmenami vráti a je to znovu nový hit. Ale samozrejme, že ostáva aj klasika. Nadčasové modely, ktoré môžete mať dlhé roky a nevyjdú z módy.

 

Stretli ste sa aj s nejakými netradičnými požiadavkami klientov?

S netradičnými požiadavkami ani nie, len sú to požiadavky, ktoré ja vo svojej dielničke neviem z technologického hľadiska splniť. Alebo mi pošlú obrázok kabelky od zahraničnej značky a ,,takúto chcem“. No to nie je v mojich silách a ani nepreferujem takýto štýl práce. Slušne odmietnem a odporúčam kamennú predajňu či e-shop.

 

Máte svojich osvedčených dodávateľov pre materiály, ktoré používate? Sú medzi nimi aj slovenské spoločnosti?

Časom som prišla na to, čo vyhovuje stroju a práci, aký materiál. Niečo je pekné na pohľad, ale práca je s daným materiálom náročná a výsledok nie je podľa mojich predstáv. Ale samozrejme, že už mám osvedčené typy a druhy materiálu, ktoré mám rada a s ktorými sa mi dobre pracuje a stroj neprotestuje. Spravidla sú to slovenské firmy, od ktorých nakupujem napr. koženky. Často mi vyjdú v ústrety aj po telefóne :) Látky napr. kupujem tiež v našich obchodoch, ale zväčša ide o zahraničné dizajnové látky. Riadim sa heslom: Kúpim tu na Slovensku, tak slovenskí ľudia budú mať prácu.

 

Vyrábate produkty aj pre zahraničných zákazníkov?

Zahraničný zákazníci? No ako sa to vezme, zväčša sú to Slovenky, ktoré dlhodobo žijú v zahraničí. Moje kabelky sú napr.v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Veľkej Británii, pokiaľ viem. A ktovie, možno aj ďalej, ale po tom nepátram. Som rada, že sa moja práca páči a že sú ľudia spokojní.

 

Predpokladám, že výrobky zaberajú podstatné miesto aj vo Vašej skrini. Máte nejaký svoj najobľúbenejší, ktorý Vám prirástol k srdcu?

Nosím svoje modely, ale zväčša je to na dlhú dobu. To moje dcéry vždy potrebujú novú kabelku, lebo ich majú stále málo :) . Sú medzi prvými, ktoré vyskúšajú nový model. A keďže každá má inú povahu a vkus, tak má každá iný názor na daný model. Mám v obľube dva typy sú to veľké tašky-kabelky, kde zmestím toho mnoho, často aj malý nákup. A potom také rýchle kabelky crossbody, hodím kľúče, mobil, peňaženku, vezmem bicykel a už ma niet.

 

Ktorý produkt má najlepšiu odozvu u ľudí?

Každý lajk ma poteší a každý nový model má spätnú väzbu, niektoré menej a iné zas, na moje počudovanie, veľmi veľa. Asi najviac, čo môžem porovnať s uplynulým rokom, bola crossbody mandaly (autorský pôvodný strih je z časopisu Marina Quilt). A ,,harmonikové“ peňaženky s motívom Paríža na klope.

 

 

Aké sú Vaše ciele v najbližšom období?

Ciele, tie si človek má dávať vždy. Poháňa ho to dopredu, a preto nestagnuje, ale sa vyvíja. Hlavným cieľom pri mojej práci je kvalita, lebo za tou sa ľudia vracajú. Radšej ušiť kvalitne a menej. Je to určitý druh reklamy. Veď zlé ušitý alebo ,,odfláknutý“ model si každý všimne. Hlavným cieľom je teda spokojnosť zákazníkov a spätná väzba, napr. že kabelka ušitá ako darček sa páči a splnila očakávania. Vraví sa: ,,Práce chvatná, málo platná“, a to je veľká pravda.

 

 

Za odpovede na otázky veľmi pekne ďakujeme Ing. Alene Aľušíkovej