Bobok de Dezer: kvalitné produkty od poctivých včelárov

alebo

Snaha pozdvihnúť upadajúce slovenské včelárstvo

Michaela Boboková s medom vyrastala. A to doslova. Po odchode na strednú školu mala pri sebe vždy pohár ocinovho medu. Neskôr ju med sprevádzal aj na ceste do Bratislavy, ktorá bola pre ňu veľkým a neznámym mestom. Med bol jedinou vecou, ktorú dôverne poznala. Spoznala tu aj človeka, ktorú ju naučil, že „myšlienka je najdôležitejšia, začiatok všetkých začiatkov.“ Tohto človeka si nesmierne váži a je pre ňu mimomriadne výnimočný. A tak sa to celé začalo. Mgr. Michaela Boboková, spolumajiteľka a spoluzakladateľka značky Bobok de Dezer a jej medový príbeh.

                

Život v hlavnom meste a včelárstvo. Pre niekoho možno trochu zvláštna kombinácia :) Prečo ste sa rozhodli pre výrobu medu, čo Vás „nakoplo“?

Silu vyššie spomínaného výroku som si začala uvedomovať až v istej prelomovej etape môjho života. Prehodnocovala som, pýtala sa samej seba, čo ďalej. A vtom mi zazvonil telefón. Neznáma pani sa ma vtedy spýtala: „Prosím, máte ešte ten úžasný med?“ Ani sama nevedela, že spustila medovú lavínu 

Nemala som.. volalo mi stále viac a viac ľudí a ja som stále nemala dostatok medu. Vtedy som si povedala - milujem prírodu, rada pomáham ľudom a robím niečo zmysluplné. Spočiatku mi veľmi pomohol môj brat, neskôr aj druhý brat a teraz sme ako tri Svätoplukove prúty :). Vytvorili sme projekt, behali s ním po úradoch, dostávali facky a preskakovali polená pod nohami. No nevzdali sme sa a postupne sa k nám pridala celá rodina, kamaráti, známi, ktorí boli myšlienkou projektu priam nadšení.

Založením firmy sme podporili ocina, ktorý mal dovtedy včelárstvo ako hobby. Prenajali sme priestory a svojpomocne, všetko ručne, poctivo vyrábali. Od úľov, príslušenstva k nim, vylepšovania, skúšania nových metód, hľadania vhodných miest pre ich umiestnenie. Na vlastných chrbtoch nosili ťažké úle či príslušenstvo do lesov. Študovali sme, absolvovali hodiny a hodiny prednášok. V rámci možností zaobstarali stroje pre získavanie produktov.

Medzičasom som veľa cestovala. Počas ciest som vyhľadávala informácie, študovala celosvetovú literatúru, školila sa a rozprávala s mnohými ľuďmi, včelármi na rôznych miestach sveta. Zároveň som sa čoraz viac utvrdzovala v tom, že sa chcem venovať Apiterapii - vede, ktorá sa zaoberá liečením včelími produktmi. Lieči viac ako 550 okruhov chorôb, dokáže pomôcť obrovskému množstvu ľudí pri rôznych ťažkostiach. Venujem sa jej už vyše 15 rokov a  čoraz viac ľudí ma vyhľadáva s prosbou o pomoc.

Vaše produkty nesú značku Bobok de Dezer. Čo toto pomenovanie znamená?

Základom našej firmy je rodina. Práve jej minulosť našla svoje pevné miesto v logu. Logo je erb šľachtického rodu Bobok de Dezer z Dežeríc, ktorého sme potomkami. Bielo čiernu kombináciu som zvolila, pretože milujem čistotu, čisté línie a jednoduchosť, zmysel pre detail. O včelách by som dokázala rozprávať celé hodiny, už niekoľko ľudí mi povedalo, aby som napísala knihu o mojom crazy príbehu, úprimne, stále viac nad tým premýšľam :)

       

Mnoho ľudí nevie prísť medu na chuť a uprednostňujú skôr iné sladidlá. Odporúčali by ste ho napríklad ako liek?

Keď sa rozprávame o nefalšovanom mede, jeho zdravotné benefity sú veľmi široké. Nepreženiem, keď poviem, že med by mal byť jedným zo základných prvkov výživy každého človeka. Spomaľuje starnutie tela zvonka aj zvnútra, oddávna sa jeho účinky považujú za nenahraditeľné pre zdravie a krásu. Napomáha pri liečení vredov žalúdka a dvanástorníka, liečbe srdcových chorôb, vysokého tlaku, lepšie sa po ňom hoja rany a mnoho ďalšieho.

Okrem tvorby medu majú včelstvá aj iný význam, o ktorom ľudia ani len netušia...

Príroda je úžasne fungujúci mechanizmus prepracovaný do najmenších detailov. Za doterajšiu históriu sa nám podarilo zachrániť a vybudovať silný základ zdravých včiel medonosných, ktoré sa neustále snažíme rozmnožovať. Je to veľmi náročné hlavne z dôvodu neustáleho striekania chemikáliami poľnohospodárskych, priemyselných plodín, ale aj lesov a voľne rastúcich rastlín.

Imunita včiel je oslabovaná, pretože nie je schopná brániť sa novodobým pesticídom, GMO, smogu a iným toxickým látkam. Vznikajú novodobé včelie choroby, na ktoré sa ešte nedokázali adaptovať a bez pomoci človeka by neprežili.

Ľudia si často ani neuvedomujú, že 90% úžitku včiel spočíva v udržaní ekologickej rovnováhy prostredníctvom opeľovania kultúrnych a voľne rastúcich rastlín. Zvyšných 10% tvoria včelie produkty. Bez opelenia by pritom nastala katastrofa. Neboli by opelené stromy, príroda, hospodárske či priemyselné plodiny. Ľudia aj voľne žijúce zvieratá by nemali potravu, čím by nastal začiatok konca. Ako povedal Albert Einstein „Keď uhynie posledná včela, ľudstvu ostávajú štyri roky života“.

Aké produkty nájdu záujemcovia vo Vašej ponuke? Ktorý je Váš najobľúbenejší?

V našej ponuke máme predovšetkým rôzne druhy kvetových a lesných medov. Okrem toho vyrábame aj peľ, propolis (masť, tinktúra), či vosk. V súčasnosti začíname spolupracovať s dvoma veľmi šikovnými dievčatami na výrobe kozmetiky. Naším cieľom do budúcna je získavať všetky včelie produkty vhodné pre Apiterapiu ako napríklad jed, materskú kašičku, či iné. Ľudia majú najčastejšie záujem o „ten najkvalitnejší, tmavý, lesný.“ Ani nevedia, ako sa mýlia. Všetky medy sú kvalitné. Pre mňa je naj Agátový :)

             

A čo Bobok de Dezer a konkurencia? Je ľahké presadiť sa na trhu?

Jednoduché to veru nie je, najmä keď proti vám stoja veľké obchodné siete. Predávajú lacné medy dovezené z krajín EU, ale aj mimo EU, ktorých cena je nižšia ako výrobná. Môžu to aj byť čisté medy, ale z kvetov, na ktoré nie sme zvyknutí. Jesť by sme mali to, čo rastie okolo nás. My sa však chceme sústrediť skôr na tržnice, farmárske obchody, poctivé maloobchody. Také so srdcom a dušou.

Ako by ste motivovali ľudí, aby uprednostnili Vaše produkty pred konkurenciu?

Podľa toho, koho považujem za konkurenciu. Vždy hovorím „nemusíš si kúpiť med odo mňa, ale ak ti záleží na tom, čo ješ, kúp si prosím včelie produkty od overeného včelára. Moji odberatelia si radi kúpia drahší med. Vedia, že je kvalitný a tiež vedia, že získané peniaze idú obratom do včiel – že im dávame to najlepšie, aby sme to najlepšie mohli od nich brať :-)

Máte aj zahraničných spotrebiteľov, ktorí od Vás odoberajú med či iné produkty?

V malom množstve som dodávala med do Čiech, Rakúska, Maďarska, Británie. No vo veľkom zatiaľ produkty nevyvážame. Klienti chceli celé kontajnery, kamióny. Takú veľkú produkciu zatiaľ nemáme a úprimne – viac mi záleží na mojich terajších odberateľoch. V budúcnosti sa vývozu nebránim, vždy však nechám dostatok vo svojej rodnej zemi.

A čo Vaše najbližšie sny či ciele?

Hľadám investora, ktorý by mi pomohol zrealizovať môj veľký sen - vybudovať včeliu farmu, aká v Európe nemá obdoby a špecializovanú kliniku zameranú na liečenie Apiterapiou. Mojím dlhodobým cieľom je a vždy bude pozdvihovať upadajúce slovenské včelárstvo.

Referencie od spokojných odberateľov

Med Bobok de Dezer kupujem už niekoľko rokov a jeho chuť si neviem vynachváliť. K tomu jeho skvel vzhľad - číra farba, hustota. Vyliečil ma z viacerých chrípok :). Mal som možnosť ochutnať viacero medov od domácich dodávateľov, ale pre mňa je jednička Bobok de Dezer.                     Marián B.

Med v našej domácnosti používame denne. Musím povedať, že sme mali rôznych dodávateľov medu ale odkedy sme spoznali BOBOK DE DEZER nepoužívame iný. Neostali sme len pri mede ako takom ale sme užívateľmi aj ostatných produktov. Viem, že vždy dostanem maximálnu možnú kvalitu vrátane ľudského prístupu a profesionality. Sme radi, že aj mladá generácia sa snaží udržať toto ťažké remeslo pri živote, rozvíja ho a prináša nové trendy. Veľmi pekne ďakujem za to, že si Medulienka :)                                                                                                                                 Vlado P.

Mala som zdravotné ťažkosti a to hneď niekoľko (žalúdočné aj povrchové na koži) už som nevedela čo mám robiť, bolo to veľmi nepríjemné. Keď som bola s kamarátkou v meste stretli sme sa s jej (teraz už aj s mojou) kamarátkou Michaelou. Neskutočné dievča, po jej radách v oblasti Apiterapie (je v nej fakt dobrá) som dnes úplne zdravá a usmiata každý deň. Michaela, som ti vďačná do konca života a máš môj obdiv. Vrelo odporúčam!     Katka P.

Patrím medzi naozaj veľkých konzumentov medu a to nie len pretože mi chutí ale aj na podporu imunity a trávenia. Som športovec, preto vyhľadávam kvalitné potraviny, na včelie produkty nedám dopustiť. Vyskúšal som mnoho dodávateľov, domácich, zahraničných aj tých zo záhradky. Jedného dňa som sa náhodne zoznámil s Miškou, tichým a sympatickým dievčaťom. Keď so sa dozvedel čo robí, ostal so v nemom úžase a prišiel som na dve veci. Prvá, vyrábať a obchodovať so včelími produktmi na Slovensku je naozaj ťažké, druhá, že Miška a jej rodina túto prácu robí s láskou a do svojich produktov dávajú srdce. Ako som ochutnal, už nechcem iný a vrelo ho odporúčam!                                                                                                         Paľo K.

 Text: Mgr. Michaela Boboková, Ing. Michaela Krajčíková
 Foto: Mgr. Michaela Boboková

 Mohlo by Vás zaujímať:

Ertlovské perníčky

Medové cukríky beeLOL

Bezlepkové produkty Happylife