Bimbi: Slovenské handmade ergonomické nosiče pre Vaše deti

Prvý nosič vznikol pre vlastnú potrebu. Keďže splnil účel a očakávania, začali vznikať ďalšie a ďalšie. O ergonomických nosičoch Bimbi sme sa porozprávali s Bronislavou Froncovou, zakladateľkou Bimbi baby carrier.

                         

Počas príprav na dovolenku s malou dcérkou začala Bronislava hľadať vhodný ergonomický nosič, ktorý by jej uľahčil manipuláciu s dieťatkom počas presunov: „Potrebovala som niečo, v čom by dcéra vydržala šesť hodinový let a presun po letiskách. Tak som začala pokukávať po nejakom ergonomickom nosiči. Už predtým som mala skúsenosť so šatkou na nosenie detí, ale s tou sme si nesadli, keďže bola dlhá a viazanie bolo pre mňa v tú dobu zdĺhavé a zložité.“ Keďže si nevedela z dostupných nosičov vybrať, rozhodla sa ušiť si vlastný, ktorý sta stal každodennou súčasťou života. „Nosí dokonca aj náš ocino :) Svojich vlastných nosičov máme niekoľko, ale naozaj obľúbený je náš prvý,“ hovorí s úsmevom Bronislava.                    

Súčasné modely prešli oproti prvému určitými zmenami: „Vystriedala som niekoľko dodávateľov rôznych komponentov, kým som získala naozaj to čo som hľadala. Takisto som upravila strih podľa seba. Prvé nosiče boli šité z krásnych dizajnových bavlnených látok, ale momentálne šijem nosiče zo šatkoviny, ktorá je určená na nosenie detí. Lepšie sa prispôsobí telu dieťatka a je odolnejšia voči vyblednutia než bavlnené plátna.“ Bronislava pri získavaní materiálov na výrobu oslovuje najmä slovenských dodávateľov, avšak tých, ktorí obchodujú s vecami potrebnými na výrobu je málo, preto musí niektoré niektoré komponenty nakupovať zo zahraničia.

                 

„Nosiče som spočiatku šila na objednávku. Znamenalo to, že ak si niektorá mamička želala 100cm dlhý bedrový pás a druhej stačil trebárs len 70cm dlhý, tak sa šilo na mieru. Problém nastal, keď sa mamina rozhodla posunúť nosič ďalšej mamičke a tej už nemusel sedieť. Preto som zvolila iný spôsob a prispôsobila rozmery tak, aby sadli väčšine ľudí. Rozmery sa prispôsobovali aj dieťatku, teraz šijem dve veľkosti a dajú sa nastavovať na výšku aj šírku, takže vydržia dlhšie ako iné nosiče. Veľkosť chrbtovej opierky si mamičky môžu regulovať podľa aktuálnej veľkosti dieťatka,“ objasňuje fungovanie nosičov Bronislava. Nosiče Bimbi sú testované do 20 kg hmotnosti, prešli certifikáciou bezpečnosti a taktiež testom na nezávadnosť materiálov.

Ako dlho trvá výrobný proces jedného nosiča?

„Za jeden deň ušijem jeden nosič, možno aj viac, ale tým, že pracujem z domu a mám dve deti, nie vždy to ide tak ako by si človek predstavoval. Niekedy sa výroba vie poriadne skomplikovať,“ hovorí Broňa s úsmevom.

Aké sú výhody ergonomických nosičov?

„Okrem toho, že pri nosení dieťatka má rodič obe ruky voľné a môže sa venovať aj iným veciam popri starostlivosti o dieťa, nosenie podporuje dojčenie, prehlbuje vzťah medzi rodičom a dieťatom, keďže ho má stále nablízku. Dieťa je viac zapojené do reálneho života, nevníma všetko len zdola - z kočíka, ale je pri všetkých činnostiach, ktoré robí rodič. S nosičom sa dostanete kamkoľvek, nie ste obmedzovaný schodami A bonus navyše: nosenie dieťa upokojuje.“

A čo rozdiely medzi nosičmi a šatkami?

„To, že vyrábam nosiče, ešte neznamená, že mamičky odhováram od šatkovania. Práve naopak, do prvého mesiaca odporúčam používať šatku, keďže bábätko je naozaj malé a lepšie sa tam zavinie. My sme s našímm mesačným synom práve prešli na nosič, doteraz sme tiež šatkovali. Nosič je z môjho pohľadu rýchlejší na použitie. Nie každý rodič je zbehlí v uväzovaní šatiek, preto radšej volia nosič. Chytia, vložia dieťa, zapnú a môžu ísť  Dieťa je možné nosiť na hrudi alebo na chrbte, Bimbi nosiče umožňujú aj kríženie ramenných popruhov,“ objasňuje rozdiely Broňa.

Použitie ergonomických nosičov je v poslednom období medzi mamičkami naozaj obľúbené. Na Slovensku sa výrobe ergo nosičov venuje viacero výrobcov: „Myslím si, že každý sa snaží dať svojej práci vlastný rukopis. Pokiaľ má nosič na deti spĺňať určitú ergonómiu, veľmi experimenovať sa ani nedá. Vždy to bude mať dva ramenné popruhy, otvory na nohy, ruky... Aj keď dvaja výrobcovia ušijú nosič z jednej šatky, je vidieť rozdiel. Ja sa snažím šiť z pestrých šatiek, mám rada farby, a preto moje nosiče veľa ľudí oslovia už na prvý pohľad. Nosiče okrem toho nepredávam holé a bosé. Set obsahuje nosič s odnímateľnou kapuckou, slintáčiky- (chrániče ramenných popruhov) a kapsičku na zips, ktorá sa dá nosiť pripnutá na bedrovom páse alebo sa dá nosiť ako kabelka. Samozrejmosť je aj vrecko na nosič,“ vymenúva výhody Bimbi nosičov Bronislava. Niekoľko objednávok už Bronislava dostala aj zo zahraničia, Bimbi ergonomické nosiče tak putovali mimo Slovenska, primárne sa však sústreďuje na slovenský trh.

Text: Bronislava Froncová, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Bronislava Froncová 

Mohlo by Vás zaujímať:

Detská obuv RAK

Stany Elen living

Hračky pre najmenších