Apis Original - kvalitný slovenský med, sušený včelí peľ,

výroba voskových sviečok

V rodine mladého včelára z Veľkého Krtíša má včelárenie hlboké korene – začal s ním ako 15-ročný jeho starý otec už v roku 1944. Peter Pišák sa včeláreniu venuje približne 10 rokov, najskôr ho viedol starý otec, ktorý včeláril viac ako 70 rokov. Po piatich rokoch jeho rád a pomoci začal Peter včeláriť samostatne. Podľa jeho slov rád robí niečo, čo nie je až také bežné a nevenuje sa tomu každý druhý človek. Peter Pišák je okrem toho aj absolventom SOŠ pod Bánošom v Banskej Bystrici v odbore včelár - jednoročné externé štúdium môže záujemca študovať po ukončení riadnej strednej alebo vysokej školy. Na Slovensku ide o zatiaľ jedinú školu, na ktorej sa dá študovať čisto včelárstvo.

V roku 2016 si pán Pišák nechal zaregistrovať ochrannú známku Apis Original a v súčasnosti sa pod danou značkou predávajú 4 druhy medu (repkový, repkový pastovaný*, agátový a slnečnicový), sušený včelí peľvoskové sviečky. Spoločnosť sa zaoberá výrobou a predajom včelích produktov z vlastných včelníc. „Žiadne produkty nevykupujeme, predávame len svoje vlastné. Zameriavame sa pri tom na maximálnu možnú kvalitu výrobkov a nie na kvantitu“, hovorí skúsený včelár. Spoločnosť Apis Original teda uprednostňuje kvalitu pred kvantitou a radšej vyprodukuje menej medu a kvalitnejších výrobkov. Rozsah činnosti sa postupne rozširuje tempom, ktoré dokáže udržať kvalitu výrobkov. Dôkazom kvality je napríklad získanie osvedčenia na používanie ochrannej známky Slovenský med, ktoré získajú len medy spĺňajúce prísne stanovené kritériá (napríklad obsah vody pod 18%, HMF** pod stanovený limit a podobne).

 

Najväčší záujem zo strany spotrebiteľov je o agátový med. „Ľudia si pomaly nachádzajú cestu aj k takzvanej potravine 21. storočia – k sušenému včeliemu peľu, ktorý má množstvo benefitov na ľudské zdravie. Pôsobí ako prírodný liek na podporu imunity, liek na zažívacie problémy, bojuje s chudokrvnosťou, rieši problémy s prostatou či kŕčovými žilami a pomáha pri mnohých ďalších problémoch a ťažkostiach,“ vymenúva pozitíva sušeného včelieho peľu Peter. Pre neho samotného je sušený včelí peľ tým „naj“ produktom.

Aj samotný včelí med má množstvo účinkov na ľudské zdravie. Obsahuje rôzne enzýmy a vitamíny, na ľudský organizmus pôsobí liečivo a je vhodná jeho preventívna konzumácia. Vďaka medu sa na žalúdku vytvorí určitá klzká ochranná vrstva, ktorá bráni zachyteniu vírusov a baktérií. Tým sa posilňuje naša imunita a sme viac odolní voči chorobám“, pokračuje Peter v rozprávaní o účinkoch medu. Pri otázke, či uprednostňuje med pre inými sladidlami sa zamyslí a s úsmevom hovorí: „Znie to možno zvláštne, ale ako obuvník chodí bosí tak aj v mojom prípade platí niečo podobné. Mám doma medu koľko chcem, ale napríklad do čaju si ho nedávam. Čaj s medom mi nechutí. Med konzumujem skôr preventívne – na stolíku pri počítačimám položenú nádobku s medom a keď ju zbadám, neodolám. Možno keby som musel med kupovať, používal by som ho ako univerzálne sladidlo.

Pri otázke o konkurencií sa pán Pišák rozhovorí: „Určite nie je jednoduché bojovať s konkurenciou. Ani nie preto, že je na Slovensku včelárstvo dosť rozšírené. Kvôli vidine zisku ponúkajú niektorí ľudia produkty pochybnej kvality za nízku cenu a spotrebiteľ to na prvý pohľad nevie rozoznať – žiada nízke ceny aj pri kvalitnom produkte. Ľudia nám potom hovoria, že kupovali med u toho a toho, ale nepozdával sa im – bol riedky, nechutil im a podobne. Po tejto skúsenosti radšej kupujú med u nás. Stáva sa nám to v rámci nášho mesta aj v rámci okresu, že prejdú od iného včelára z nášho okolia k nám. Jednoducho pochopia, že sa netreba vždy pozerať len na výhodnú cenu. Pri produkte, ktorý nám prináša zdravie je veľmi dôležitá kvalita. Niektorí ľudia tvrdia, že včelár je ako dobrý lekár. Keď takého nájdete, tak Vy a neskôr aj Vaše deti chodia len k nemu, lebo vedia že je kvalitný“.

Včelí med spoločnosti Apis Original v súčasnosti putuje aj do zahraničia. Slovák, ktorý v Írsku prevádzkuje obchod a predáva aj slovenské medy má v ponuke aj produkty Apis Original. „My mu dodávame medy južanské a ďalší pán mu dodáva horské medy z Oravy. Máme aj zákazníkov, ktorí bývali na Slovensku a keďže si náš med obľúbili, žiadajú si ho aj mimo domova. Občas im teda posielame zásielku do zahraničia. Náš peľ napríklad dodávame do Česka, kde je pridávaný do jogurtov.

A aké sú plány do budúcna? „Radi by sme rozšírili ponúkaný sortiment o výrobu a predaj medoviny, mydiel, propolisu a propolisovej tinktúry, medového likéru prípadne medového piva ako aj o predaj samotných včiel pre začínajúcich včelárov. Našimi produktmi by sme chceli zásobovať aj predajne so zdravými potravinami a špecializované predajne so zdravou výživou. V lepších sezónach by sme chceli pre našich zákazníkov priniesť aj rôzne darčeky a zľavy. Žiaľ, tento rok sezóna veľmi úspešná nebola a tak budú musieť darčeky počkať. Ako sa hovorí, včelár má robotu istú ale výsledok nie. Ten závisí od počasia a iných faktorov“, rozpráva o svojich plánoch do budúcna cieľavedomý Peter.

 

Za predstavenie sortimentu spoločnosti Apis Original, poskytnuté informácie a fotografie ďakujeme včelárovi Petrovi Pišákovi. Prajeme veľa úspechov do ďalších rokov včelárenia a čoraz viac spokojných zákazníkov.

 

Apis Original - Peter Pišák 

www.slovensky-med.sk 

info@slovensky-med.sk

0908 544 144

 

* pastovaný med, v prípade že je správne napastovaný, by už nemal skryštalizovať. Pastovanie znamená fyzikálnu zmenu v mede - v žiadnom prípade nie chemickú. Pri pastovaní sa med v určitých pravidelných intervaloch mieša pastovacím zariadením, špirálou alebo hranolom. Účelom miešania je rozbitie samotných kryštálikov v mede, ich zmenšenie, čím med časom znova nestuhne. Najčastejšie sa na Slovensku pastujú medy, ktoré rýchlo podliehajú kryštalizácii ako repkový a slnečnicový med.

**hydroxy-metyl-furfural – ukazovateľ čerstvosti medu