Chutné čaje zo slovenských bylín 

Spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. v Plavnici vznikla v roku 1993, jej hlavnou činnosťou je pestovanie liečivých rastlín (v súčasnosti na 360 hektároch pôdy). Liečivé rastliny, ktoré sú vo výrobkoch firmy Agrokarpaty, s.r.o Plavnica, sa pestujú v ekologicky nezaťaženom prostredí oblasti Pienin a Magury pod Vysokými Tatrami. Ekologický spôsob pestovania nepoužíva syntetické pesticídy a hnojivá, produkuje kvalitné a zdravé biopotraviny. Výrobky značky Agrokarpaty sú teda čisté, bez umelých farbív a aróm. Pre patriotov zo spoločnosti Agrokarpaty je významný aj prínos pracovných príležitostí tak v poľnohospodárstve, ako aj v procese sušenia, homogenizácie, balenia a distribúcie.

Aké výrobky v súčasnosti tvoria Váš sortiment?

V našom sortimente nájdete prírodné čaje z liečivých rastlín pestovaných v našej spoločnosti a z voľného zberu. V portfóliu máme čaje jednodruhové ako napríklad BIO Rakytník, BIO Rumanček, BIO Žihľava, BIO Pohánka, BIO Ríbezľa čierna, BIO Skorocel, BIO Nechtík, BIO Lucerna,... aj viacdruhové hotové receptúry na konkrétne problémy, ako Cholesterol, Vysoký tlak, Urologický, Kŕčové žily, Žalúdočný, Pečeň a žlčník, DNA a ďalšie.

Ako je to s pôvodom liečivých bylín, ktoré sa nachádzajú vo Vašich výrobkoch?

Snažíme sa čo najviac liečivých rastlín vypestovať, no niekedy nám klimatické podmienky nedovolia pestovať všetko. Naše bylinné plantáže sa nachádzajú v lokalite Ľubovnianskej vrchoviny, konkrétne v okolí Starej Ľubovne, s nadmorskou výškou okolo 600 m nad morom. Tunajšia príroda je stále jednou z najčistejších oblastí. Rastliny ako levanduľu a šalvia nám pestujú zazmluvnený pestovatelia na juhu Slovenska. Niektoré rastliny zbierame z voľnej prírody (napr. Medvedí cesnak, Prvosienka, podbeľ, púpava - list aj koreň).Tým, že je to ekologické pestovanie, prevažná časť sa robí ručne ako napríklad vysádzanie sadeníc, ručné pletie a okopávanie, zber kvetov. Po nazbieraní sa rastliny odvážajú na sušičku, kde sa sušia privádzaním teplého vzduchu . Teplota závisí od suroviny, napr, siličnaté rastliny sa sušia navoľno do 40 st. Celzia, aby sa nestratili účinné látky a silice. Potom sa surovina nareže, odstránia sa drobné čiastočky sitovaním, v správnom pomere namiešame receptúru, a postupuje sa na baliareň, kde sa surovina finalizuje do hotového produktu.

Čo Vás priviedlo k „bylinkárčeniu“?

Od ranného detstva sme so starými rodičmi a rodičmi chodili do prírody, či to už boli pracovné aktivity, alebo na prechádzky, na bylinky, vedeli sme ich názvy aj v latinskom jazyku, poznali sme ich účinky. Bylinky boli koníčkom môjho otca, ktorý vyštudoval SPU v Nitre a neskôr ako hlavný agronóm na RD začal rozvíjať myšlienku pestovať vo veľkom liečivé rastliny a výrobu čajov. Začalo sa to postupne realizovať cca v roku 1983 a  v roku 1993 odčlenením z RD vznikla spoločnosť AGROKARPATY, s.r.o. Plavnica.

Prečo by podľa Vás mali spotrebitelia piť skôr prírodné bylinné čaje ako rôzne sladené nápoje?

....z pírody sme vzišli a k nej by sme sa mali vracať... Prírodný bylinný čaj dodá organizmu okrem pozitívnej energie aj potrebné vitamíny, minerály v prirodzenej forme. Organizmus je veľmi múdry, vytiahne si zo všetkého prírodného to čo potrebuje a v akom množstve to potrebuje, len mu to musíme dopriať. Môžeme si všimnúť u detí, že ak majú nedostatok vápnika, oblizujú omietku, jedia piesok,...

Aký je Váš názor na rôzne umelé prísady vo výrobkoch (arómy, konzervanty)?

Nie som nimi nadšená, ale na pultoch predajcovia majú najradšej výrobky s vysokou trvanlivosťou, aby nebol ohrozený dátum spotreby, a tak do výrobkov sa postupne čím viac dávajú konzervanty. Čo sa čajov týka, som zástanca prírodných, ktoré ale musíme viac lúhovať, hlavne prírodné ovocné čaje, aby sa účinná látka dostala do vody.

Spoločnosť je držiteľom viacerých certifikátov. Aké sú kritériá pre získanie týchto certifikátov? Čo všetko sa posudzuje?

Áno vlastníme certifikát kvality SGS ISO 22 000, HCCP, BIO - NATURALIS, Značka kvality SK GOLD. Kritériom je kvalita od  pestovania až po final. Vysledovateľnosť, t.j. že sa všetko eviduje, kto zbieral bylinky, kto bol pri procese šušenia, kto sitoval, homogenizoval,...balil čaj a podľa dátumu výroby a šarže sa presne tieto údaje vysledujú. Je to dobré, lebo zamestnanci sú si toho vedomí a preto sú o to zodpovednejší.

Ako je to s cudzokrajnými čajmi vo Vašej ponuke?

Cudzokrajné čaje sme nerobili, ale začali sme na požiadavku našich zákazníkov, ktorí odoberali napr. 50 druhov čaju a pu erh museli od iného dodávateľa. Teraz máme v portfóliu tieto cudzokrajné čaje, ktoré sa u nás nedajú vypestovať: Pu er, Pu erh s citronovou trávou, Gruzínsky čierny, Roibos, Zelený čaj.

Ako by ste presvedčili konzumentov, aby si vybrali práve Vaše produkty? V čom sa odlišujú od konkurencie?

Konzumentom robíme ochutnávky a osvetu o liečivých rastlinách a v dnešnej dobe ľudia viac inklinujú k prírodným produktom, viac sa zaujímajú a sami nás oslovujú, aby sme im poradili pri určitých problémoch. Od konkurencie sa odlišujeme tým, že surovina je slovenská - u nás vypestovaná a nie je prifarbovaná a dochucovaná.

Ktorý produkt je Váš najobľúbenejší?

Momentálne mám na stole čaj BIO PIENINY, je chuťovo fantastický, keď privoniate a zatvoríte oči, mysľou sa hneď posuniete na bylinnú lúku zaliatu slnkom, pod TROMA KORUNAMI v PIENINÁCH. Nemám najobľúbenejší čaj, striedam ich, ale chutí mi napr. čaj na KĹBY, mám rada chuť Túžobníka, Vŕby,...hoci nemám problémy s kĺbami, možno už môj organizmus signalizuje a potrebuje nejakú látku z neho...

Vyvážate výrobky aj do zahraničia? 

Produkty vyvážame v menšom množstve do Českej republiky a občas e-shop objednávky: Nemecko, Taliansko, Irsko, Francúzko, Rakúsko, USA...

Ktoré produkty sú najpredávanejšie?

TOP: BIO Rakytník, Urologický, Repík, Vysoký tlak, CH olesterol, Čaj pre dojčiace matky

Aké sú Vaše ciele v najbližšom období?

Naše ciele je udržať kvalitu, konzultovať a pripravovať ďalšie receptúry na problémy a neduhy dnešnej doby a aj naďalej vnášať šálkou čaju našim zákazníkom pozitívnu energiu a kúsok z našej krásnej prírody.

"Zber byliniek je najkrajším, ale tiež najnáročnejším obdobím v našom pracovnom procese. Plantáže sú rozkvitnuté, hýria farbami,.... Je nádherné, keď stojíte uprostred rozkvitnutej farebnej, voňavej lúky a ste v symbióze s prírodou, načerpávate energiu....Aj napriek tomu, že poľnohospodárska činnosť je náročná, my ju robíme s láskou a som rada, že takýmto spôsobom môžeme vniesť aspoň kúsok z našej krásnej prírody do každej domácnosti, " konateľka spoločnosti Ing. Helena Petrusová. 

Text: Ing. Helena Petrusová, Ing. Michaela Krajčíková 
Foto: Ing. Helena Petrusová

Mohlo by Vás zaujímať: 

Medové pochúťky beeLOL

Zázračné Čučoriedkovo

V ponuke aj slovenské výrobky