Zázračný MioMat navarí za Vás

Hrnček var. Aj tak by sa dal zjednodušene nazvať prístroj, ktorý uľahčuje varenie a prípravu pokrmov nejednej šikovnej gazdinke. MioMat si obľúbili mamičky, oteckovia, zdravo sa stravujúci ľudia, ale aj tí, ktorí obľubujú vlastnoručne pripravenú stravu, no nemajú na jej výrobu veľa času. Vymyslela ho Slovenka žijúca v Čile a slovenskému trhu ho prispôsobili ďalšie nápadité slovenské ženy. O zázračnom MioMate nám porozprávala Simona Vargová.

         

Na začiatok by ste mohli našim čitateľom MioMat predstaviť. Aké sú jeho funkcie, na akom princípe funguje?

MioMat je hrnček var. Tento názov mu vymysleli vlastne naši zákazníci, pretože ako v rozprávke – vložíte do neho suroviny, stlačíte gombičku a MioMat navarí za vás. Pripravíte v ňom polievky, raňajkové kaše, rastlinné nápoje, detské výživy a smoothies. Výhoda je v tom, že o prípravu jedla sa nemusíte starať – MioMat má automatické programy, takže len stlačíte gombičku podľa toho čo chcete navariť a o ostatné sa postará za vás. Vy zatiaľ môžete oddychovať, venovať sa deťom, domácim prácam, športu, venčeniu vášho psíka alebo čomukoľvek inému... Okrem toho že je to v podstate bez námahy viete, že budete jesť zdravo. Podarilo sa nám už pripraviť vyše 300 receptov, využitie MioMatu je naozaj široké. Pochvaľujú si ho mamičky, alergici na kravské mlieko ale aj všetci tí, ktorí sa chcú stravovať zdravo a pritom nestráviť v kuchyni zbytočne veľa času.

Za nápadom vytvoriť „hrnček var“ stojí Slovenka, no vznikol v zahraničí. Ako sa dostal na Slovensko?

Inšpirácia na MioMat má veľmi kľukatú cestičku. S nápadom prišla šikovná Slovenka Alica Reháková, ktorá sa presťahovala za svojou láskou do ďalekého Čile. Keď tam prišla, zistila že nevie nájsť produkty, na ktoré bola zvyknutá na Slovensku, jedným z nich bolo aj rastlinné mlieko, ktoré si kedysi doma pripravovala s maminou v hrnci, alebo neskôr v Sojamate. Napadlo jej, že prinesie tento prístroj do Čile, ale keďže Sojamat bol vtedy už veľmi zastaralý model a navyše dokázal vyrobiť len sójové mlieko, začala hľadať iné možnosti. No a natrafila na výrobcu v spolupráci s ktorým vznikol MioMat. O jeho cestu na Slovensko sa potom postaralo stretnutie so Simonou Vargovou, ktorá sa spolu so svoju stredoškolskou spolužiačkou Zuzanou Čačkovou pre MioMat nadchla a dnes sa spoločné starajú o jeho chod v našich domácich končinách.

Pre aké kategórie spotrebiteľ je MioMat nápomocný?

Pochvaľujú si ho mamičky, alergici na kravské mlieko ale aj všetci tí, ktorí sa chcú stravovať zdravo a pritom nestráviť v kuchyni zbytočne veľa času. A vlastne aj single muži si MioMat pochvaľujú, často krát nám ďakujú že si konečne dokážu sami navariť chutnú teplú polievku.

Čím všetkým si MioMat prešiel, kým sa dostal na slovenský trh? V akých krajinách je v súčasnosti dostupný?

MioMat sme spolu s výrobcom upravovali a personalizovali tak, aby vyhovoval našim predstavám a tie boli inšpirované potrebami vtedajšieho trhu.  Mali sme predstavu čo by mal dokázať a ako by mal fungovať, aby bol naozaj praktickým pomocníkom pre jeho majiteľov. Samotné špecifikácie a testovanie trvali niekoľko mesiacov. Na základe prvých ohlasov na prvú verziu MioMatu sme pri ďalšej výrobe doplnili program aj RAW, ktorý pripraví tzv surovú stravu. Tento program je veľmi obľúbený, pretože ohrieva len do 42°C a je vhodný napríklad na prípravu napríklad orechových rastlinných nápojov alebo studených polievok. Motív rastliniek na obale symbolizuje spätie s prírodou, pretože MioMat je určený na výrobu pokrmov rastlinného pôvodu. Plus si myslíme že je estetický a preto je pekným doplnkom do každej kuchyne.

MioMat sa predáva vďaka našej kolegyni Alici v Čile a v susedných juhoamerických krajinách. Zo Slovenska zasa obsluhujeme európske trhy ako Česko, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Nemecko a pod. Najnovšie sa nám podarilo nadviazať veľkoobchodnú spoluprácu s predajcom v Španielsku, čomu sa veľmi tešíme.

Prečo práve pomenovanie MioMat?

Názov mu dala Alica a vychádzal z názvu firmu MioBio, čo znamená moje bio, pretože mala plán dovážať do Čile produkty z Európy. Názov MioMat by sa dal voľne preložiť ako môj automat na prípravu pokrmov. Nad názvom pre slovenský trh sme veľmi nešpekulovali, zapáčil sa nám a tak sme rozhodli nič nemeniť.

Prečo ste sa rozhodli uskutočňovať výrobu MioMatu v zahraničí? Neplánujete ju presunúť (aj keď v ďalekej budúcnosti) na Slovensko?

Momentálne nám výrobu zabezpečuje fabrika v Číne s ktorou máme veľmi korektné vzťahy a aj keď je občas komunikácia vďaka kultúrnym rozdielom a jazykovej bariére náročná, vždy veľmi ochotne hľadajú riešenia a snažia sa vyjsť v ústrety našim požiadavkám. Naozaj to veľmi oceňujeme a čo prinesie budúcnosť sa necháme prekvapiť.

                                                                                   

Je možné zakúpiť si MioMat aj v kamenných obchodoch alebo ho predávate výhradne prostredníctvom Vašej web stránky?

MioMat predávame hlavne cez náš eshop, ale aj prostredníctvom našich partnerských e-shopov a kamenných predajní. Počas mesiacov marec až máj 2017 si mohli MioMat zákazníci zakúpiť aj v predajniach DM drogerie markt, kde bol súčasťou sezónnej ponuky.

Zrejme sa už začala prebúdzať aj nejaká konkurencia...

Konkurencia je zdravá a musí byť. Čakali sme, že sa nejaká objaví a mysleli sme si, že to bude skôr ako sa to reálne stalo. MioMat bol približne dva roky unikátom na trhu, vybudovali sme povedomie o tom, že takýto prístroj existuje a že je naozajstným pomocníkom. Svedčia o tom tisíce našich spokojných zákazníkov.

Prinášate ľuďom aj recepty prípadne iné inšpirácie ako s MioMatom pracovať?

Áno, počas celého roka sa snažíme našim zákazníkom prinášať zaujímavé recepty od viacerých food blogeriek, ktoré si varenie v MioMate veľmi obľúbili, či od našich ambasádorov Andy Timkovej, Tatiany Jelinek či Dag Paloviča. Na facebooku denne prinášame tipy na zdravé recepty z MioMatu. Okrem toho pripravujeme súťaže nielen o MioMat, ale aj o kuchárske knihy, debničky plné zeleniny a podobne. V aktivitách určite ani v budúcnosti nepoľavíme.

Text: Simona Vargová, Ing. Michaela Krajčíková
Foto: Simona Vargová

Mohlo by Vás zaujímať: 

Domáce džemy Votabo

Funkčné nápoje pre ženy Diva´s for Women

Alkoholové džemy GentleJam