Šikovné Slovenky – výroba prírodnej kozmetiky

Prinášame Vám ďalší rozhovor zo série Šikovné Slovenky. Tentokrát nám o svojej záľube porozprávala Monika Tihanyiová, zakladateľka a tvorkyňa kozmetiky Monpure.

        

Na začiatok by ste nám mohli povedať niečo o sebe. Čomu sa venujete?

Charakterizovala by som sa ako bežná tridsiatnička, ktorú odjakživa fascinuje svet kozmetiky a vôní. V bežnom (civilnom) živote pracujem ako produktová manažérka pre najväčší slovenský zľavový portál a okrem toho mám na starosti tím obchodníkov. Moja práca mi rozšírila obzory o rôzne sféry, okrem iného aj o kozmetický priemysel, konkrétne novinky a trendy v tejto oblasti. Samozrejme, že som skúšala rôzne ošetrenia pleti a testovala som rôzne výrobky. Dalo by sa povedať, že ma svet kozmetického priemyslu vďaka mojej práci ešte viac vtiahol a zaujal. Chcela som vyskúšať každý nový „zázračný produkt“, či ošetrenie.

Spomínate si ešte na svoje začiatky výroby prírodnej kozmetiky? Aký bol Váš prvý výrobok?

S výrobou kozmetiky som začala pred takmer dvomi rokmi. Bolo to v období, keď sa mi pleť dramaticky zhoršila a nič mi nepomáhalo. Vyskúšala som všetky možné prípravky z drogérie, značkové aj neznačkové. V tomto období som natrafila na článok, ktorý popisoval pozitívne účinky prírodnej kozmetiky, konkrétne bambuckého masla. Rozhodla som sa, že dám šancu aj prírodnej ceste, keďže tá „chemická“ nezaberala. Mám mastnú pleť so sklonmi k akné a preto som mala obavu, čo s pleťou spraví veľmi mastné bambucké maslo. Na moje prekvapenie sa už po týždni začala pleť upokojovať a zlepšovať, avšak zápasila som s tuhou a hrudkovitou štruktúrou samotného masla, ktoré bolo treba vždy v rukách chvíľu rozohriať, aby sa dalo vôbec naniesť na tvár. Začala som hľadať spôsob ako maslo zjemniť a súčasne zachovať jeho účinky. Natrafila som na balzam z bambuckého masla s rôznymi prírodnými olejmi. Jeho cena sa mi však zdala značne premrštená. To odštartovalo moje samovzdelávanie v oblasti prírodných olejov, esenciálnych olejov a masiel. Výsledkom bol môj prvý produkt – pleťový balzam s prírodnými olejmi a našľahaným bambuckým maslom.  

Keď sa človek začne venovať činnosti, ktorá ho baví a chce sa posunúť ďalej, prejde rôznymi štádiami. Ako dlho trvalo, kým ste sa od počiatočných „experimentov“ prebojovali k súčasnej podobe výrobkov?

Od odskúšania čistého bambuckého masla do realizácie bambuckého pleťového balzamu to trvalo zhruba 2 mesiace. Možno sa to zdá ako krátke obdobie, ale veciam, ktoré ma zaujmú venujem plné sústredenie a všetok voľný čas. Po večeroch som celé hodiny študovala odbornú literatúru, čítala som odborné blogy zamerané na prírodnú kozmetiku a taktiež som sledovala videá na túto tému. Na Slovensku je bohužiaľ dosť slabé zázemie k tejto téme a preto bola väčšina zdrojov zo zahraničia. Druhá etapa bolo samotné zháňanie surovín v čo najlepšej kvalite. Mojim prvotným cieľom bolo vymyslieť pleťový balzam, ktorý by bol vhodný pre problematickú pleť, preto som sa zamerala na oleje, ktoré sú menej mastné a zároveň majú antibakteriálne účinky. Prvý balzam som namiešala podľa základných postupov, ktoré som našla na jednej zahraničnej stránke zameranej na „hand-made“ kozmetiku. Nebolo tu úplne ono, preto som menila pomer zložiek, až kým som nenašla ideálnu konzistenciu vhodnú pre moju pleť.

Vhodnou kombináciou bambuckého masla a olejov sa mi podarilo vyrobiť pleťový balzam, s ktorým som zaznamenala oveľa lepšie výsledky ako so samotným bambuckým maslom. Kolegyne si to všimli a keďže to bolo v predvianočnom období, chceli tento balzam tiež pre seba a svoju rodinu ako darček. Povedala som si, že keď už má výsledok mojej práce slúžiť ako darček, musí vyzerať k svetu a mať aj nejaké meno, aby obdarovaní vedeli, čo to vlastne dostali. Z mojej práce viem, že vizuálna stránka produktu je rovnako podstatná ako samotný obsah, preto som začala vymýšľať ako bude produkt vyzerať a ako sa bude volať.

                           

Každý značka má svoj dizajn, ktorý slúži ako určitý odlišovací prvok, a zároveň názov vyjadrujúci samotnú podstatu produktov. Vaše produkty nesú označenie Monpure. Čo toto pomenovanie znamená?

Názov mi pomohol vymyslieť manžel, keď som mu prečítala asi 30 návrhov, ale so žiadnym som nebola spokojná. Pomohol mi prepojiť základnú myšlienku kozmetiky, ktorá je vyrobená z prírodných, čistých olejov, s mojim menom. Vznikol tak názov Monpure, ktorý vznikol ako skratka z môjho mena Monika a na druhú stranu slovo „mon“ znamená po francúzsky aj „môj“. Slovko „pure“ znamená zase „čistá“. Monpure cosmetics je teda „moja čistá kozmetika“ čo má symbolizovať, že používam len čisté maslá, prírodné a esenciálne oleje, s minimom prídavných a chemických látok.

S logom a etiketami sa popasoval môj kolega grafik Juraj, ktorý je veľmi kreatívny a pomohol mi vytvoriť jednoduchú a „čistú grafiku“, ktorá by korešpondovala s celou myšlienkou. Samozrejme, že nemôžem opomenúť aj výraznú pomoc mojich kolegýň a kamarátok „testovačiek“, ktoré mi dávali a stále dávajú cenné pripomienky k výrobkom.

Predstavte nám svoj sortiment. Aké produkty v súčasnosti vyrábate a ktorý z nich je pre Vás ten „naj“?

Keď svoje výrobky pomenujete a dáte im meno (značku), stane sa z toho „Vaše dieťa“ a tým pádom ho prirodzene chcete vidieť rásť. Rady výrobkov Monpure sa od prvotného, relatívne jednoduchého pleťového balzamu rozšírili o balzamy na pery, pleťové oleje a telové krémy, peelingy, masážne kocky, mydlá, či špecializované krémy na pleť. Keďže mám rôzne spektrum zákazníkov, je samozrejme aj rôzny účel použitia jednotlivej kozmetiky. Aktuálne by som chcela vyzdvihnúť čajovníkový balzam na pery, ktorý pomáha predchádzať herpesom, pleťový a telový balzam s borákovým olejom vhodný na ekzematickú a psoriatickú pokožku, či ľahučký protivráskový krém s prírodným botoxom a kyselinou hyalurónovou. Úplná novinka je odličovací balzam s lanolínom, ktorý si poradí aj s vodovzdorným makeupom a zanechá pleť krásne jemnú. Výrobky Monpure sú vhodné aj pre ľudí s veľmi citlivou pleťou.

Mojím najobľúbenejším produktom je v súčasnej dobe odličovač pleti s lanolínom – PURE FACE, ktorý nielen pleť odlíči, ale poslúži aj ako nočné sérum, ak si napr. pri cestovaní zabudnete doma svoj bežný krém. Okrem toho skvele hojí spálenú, či inak poškodenú pokožku, keďže lanolín je najviac podobný mazu v pokožke.

Druhý favorit je ľahký krém FOREVER YOUNG, v ktorom som využila dvojročné skúsenosti so zložkami proti starnutiu.

                         

Odkiaľ získavate suroviny potrebné k výrobe?

Za dva roky som si našla niekoľkých dodávateľov surovín z ČR a zo SR. Pokiaľ je to v rámci receptúry vhodné, používam nerafinované maslá, oleje lisované zo studena a čisté esenciálne oleje. Chcem dosiahnuť, aby moje výrobky mali zachovaných čím viac vitamínov a telu prospešných látok.

Za odborné poradenstvo, konzultácie a v neposlednom rade výbornú kvalitu surovín musím poďakovať Ivanovi Čitárimu z eshopu Murumuru.sk, ktorý na Slovensko priniesol veľmi ťažko dostupné suroviny. Esenciálne oleje vynikajúcej kvality zase ponúka elektronický obchod Hanus.sk, ktorý bohužiaľ nie je taký známy, ako by si zaslúžil. Suroviny a byliny z tohto obchodu dosahujú lekárenskú kvalitu. Nič kvalitnejšie som v ČR ani SR nenašla. Suroviny a oleje, ktoré neviem nájsť v okolitých krajinách, objednávam zo zahraničia. Ide najmä o špecifické a exotické oleje, ktoré sú v našich končinách málo známe. Vyrábam si vlastné maceráty, napr. nechtík naložený v slnečnicovom oleji alebo tinktúry, ako napr. tinktúru z očianky, ktorá je vhodná pri syndróme suchého oka.

Vyrábate produkty aj na základe požiadaviek Vašich priateľov a známych?

Zväčša za mnou príde niekto a povie: „Trápi ma tento problém, nemáš na to niečo?“ a ja sa pustím do štúdia, počas ktorého spravidla robím skúšobnú verziu produktu, ktorý následne dávam testovať. Spoločne ho s daným človekom vylaďujeme a hľadáme najlepší pomer ingrediencií, aby pomohol čo najviac. Druhý spôsob je, keď mi niekto donesie prírodný produkt inej značky a chce vyrobiť niečo podobné. Snažím sa vyjsť v ústrety, ale zároveň aj moju verziu vylepšiť a pridať do receptu kúsok jedinečnosti. Väčšina receptov je jedinečná a identickú kópiu nájdete na trhu len veľmi ťažko. Najbližšou výzvou je vytvorenie čistiacej emulzie na pleť, pleťovej masky, nového krému na leto so vzácnym olejom Frangipani a snáď konečne aj šampónu. Plánov je oveľa viac, no čaká ma náročné obdobie študovania a testovania, kým produkty nevyladím podľa mojich predstáv.

Prečo by podľa Vás mali ľudia uprednostniť prírodnú kozmetiku pred tou komerčnou, bežne dostupnou?

Bežne dostupná kozmetika využíva najmä lacné suroviny ako minerálny olej (ktorý je sekundárnym produktom ropného priemyslu), či rôzne látky, ktoré podporujú penenie produktu (napr. sulfáty). Okrem toho sa v nich často objavujú aj agresívne konzervančné látky (najčastejšie sú to tzv. parabény), aby mal produkt čo najdlhšiu dobu trvanlivosti. Všetky spomenuté látky narušujú prirodzenú rovnováhu pokožky a spôsobujú, že sa táto bráni, napr. svrbí, zvýši produkciu mazu, zapáli sa, príp. sčervenie. Tým sa človek dostáva do začarovaného kruhu a potrebuje svoj problém vyriešiť. Riešenie hľadá u iného produktu, ktorý obsahuje iné spektrum zlúčenín a daný problém možno dočasne vyrieši. Z dlhodobého hľadiska však väčšinou prinesie iný problém. Podstatným aspektom býva zväčša cena, preto sa do bežných produktov veľmi zriedka dostávajú kvalitné zložky. V prírodnej kozmetike si však tiež treba vyberať – niektoré značky vyhlasujú svoju kozmetiku za prírodnú, pričom ich výrobky nezriedka obsahujú len 20% prírodných zložiek. Využívajú však vlnu popularity prírodných produktov. Takú kozmetiku spoznáte ľahko podľa toho, že väčšina zložiek, ktoré sú uvedené ako kľúčové na hlavnej etikete, sa nachádza na chvoste ingrediencií, pričom pred týmito prísadami sa nachádza dlhý zoznam syntetických zložiek, ktoré v konečnom dôsledku spôsobia, že výrobok je z dlhodobého hľadiska rovnako škodlivý ako podobný, ktorý však o sebe nevyhlasuje, že je na prírodnej báze.

Parfémy a arómy sú samostatná kapitola. Kým syntetický parfém neprinesie pokožke žiaden pozitívny prínos okrem vône, prírodné esenciálne oleje liečia rôzne neduhy pokožky a prispievajú aj k duševnej pohode.

V skutočne prírodnej kozmetike možno budete musieť hľadať dlhšie Vášho favorita, keďže výber je naozaj veľký a potreby každého človeka sú iné. Ak nebudete Vašu pokožku zaťažovať neprirodzenými látkami, odmení sa Vám tým, že bude viac „dýchať“ a nebude mať problém s odbúraním škodlivých látok. V neposlednom rade sa to pozitívne prejaví na jej vzhľade. Odporúčam začať neutrálnymi pleťovými olejmi ako napr. jojobový olej, aby sa pleť pomaly spamätala z „odvykačky od chémie“.

                       

Obsahujú chemické prísady aj Vaše produkty?

V produktoch Monpure sa snažím v maximálnej miere využívať prírodné látky. Samozrejme, pre stabilizáciu produktu tiež používam konzervačné prostriedky, ale dbám na to, aby boli čo najjemnejšie a zároveň prírodného pôvodu, napr. vitamín E, či rozmarínový výťažok. Látkami, ktoré je potrebné vyrobiť umelou cestou, si pomáham len v nevyhnutnom prípade. Napr. kyselina hyaluronová sa nedá získať iným, ako „chemickým“ spôsobom, no napriek tomu je to veľmi dobrý zvlhčovač pokožky a má svoje nezastupiteľné miesto aj v mojich krémoch.

Text: Monika Tihanyiová, Ing. Michaela Krajčíková
Foto: Monika Tihanyiová

Mohlo by Vás zaujímať: 

Potlač na textil Kura Harabura

Alinka dizajn

Papierový dizajn Mirka Wolfová