Oddychové záľuby

Pri množstve pracovných aj súkromných povinností človeku občas dobre padne úplne „vypnúť“ a venovať sa činnosti, pri ktorej dokonale zrelaxuje. Medzi veľmi zaujímavé oddychové aktivity, ktoré okrem relaxu prinesú aj úžitok, patrí servítkovanie (servítková technika, dekupáž, decoupage).

„Vďaka servítkovej technike sa predmety premieňajú na pekné dekorácie či užitočné predmety“

Mladá mamička Lucia sa k servítkovej technike dostala úplnou náhodou. Sestra jej kamarátky kúpila spolu s manželom starší dom a množstvo vecí, ktorí by iní ľudia pri prerábaní a zariaďovaní dávno vyhodili, začala premieňať na malé umelecké diela. „Dala starým nepotrebným veciam nový život a to sa mi zapáčilo,“ hovorí Lucka. Myšlienka, že by si aj ona sama dokázala vytvoriť originálne predmety podľa svojich predstáv ju stále prenasledovala. Kamarátky sa spýtala na postup a potrebné komponenty, spravila väčší nákup a začala skúšať. „Je to pre mňa záľuba aj oddych v jednom a viem sa pri tejto manuálnej činnosti výborne odreagovať. Mám 1,5-ročného syna, ktorý dá zabrať nielen mne, ale aj celej rodine. Je to veľmi akčné dieťa, neposedí ani chvíľu a vo svojej izbe medzi hračkami nevydrží ani pol hodinu. Keď mám chvíľu čas, pošlem všetkých preč, vezmem farby, štetce, servítky, lepidlo a tvorím,“ rozpráva Lucia o svojej obľúbenej aktivite s úsmevom. Pri otázke, či si pamätá na svoj prvý výrobok, vôbec neváha: „Áno, pamätám. Bola to fľaša na sirup, ktorú používam doteraz. Podľa nej som si vlastne zariadila všetky ostatné doplnky do kuchyne ako dózy na kávu, dávkovač na saponát, podnos či vázu.“ Šikovná mamička používa servítkovú techniku pri zdobení rôznych predmetov, ktoré využíva v domácnosti (poháre, svietniky, fľaše, dózy a iné) a dokáže tak vytvoriť aj krásne darčeky: „Množstvo mojich známych a kamarátok oceňuje napríklad doma vyrobený darček viac ako ten z obchodu. Všetky sú zhotovené pre konkrétnych ľudí na mieru.“ A ako je to s inšpiráciou na nové výrobky? „Na internete ani v knihách inšpirácie nehľadám. Keď začínam so servítkovaním nového predmetu, nikdy neviem ako to dopadne. Mám v hlave nejakú predstavu, ale konečný výsledok je vždy prekvapením aj pre mňa. Niekedy sa to podarí viac inokedy menej.“

Postup pre decoupage:

Na servítkovanie sú potrebné štetce, akrylové farby, lepidlo, krakelovací lak, povrchový lak a samotný objekt servítkovania. Krakelovací lak sa používa v prípade, že chceme, aby vec vyzerala „staro“. Vďaka tomuto laku sa na povrchu vytvoria malé prasklinky.

Kým sa dopracujeme k samotnému výsledku, je potrebné naniesť niekoľko vrstiev. Ako prvá sa nanáša tmavá akrylová farba, vďaka ktorej neskôr krásne vyniknú prasklinky. Túto vrstvvu necháme poriadne uschnúť a natrieme na ňu spomínaný krakelovací lak. Lak necháme schnúť približne pol hodinku (Lucka neodporúča dlhšie – ak lak príliš uschne, môže sa stať, že nevytvorí požadovaný efekt). Ďalšou vrstvou je opäť akrylová farba v inom odtieni ako tá podkladová. Dôležité je mať vhodnú hustotu farby a natierať jedným ťahom. Ak by sa totiž po povrchu prechádzalo štetcom opakovane, trhlinky sa nevytvoria a farba sa zotrie. Keď je celý predmet natrený, musí poriadne uschnúť. Nakoniec si už len vyberiete servítku podľa predstáv a vystrihnete z nej motív, ktorý má zdobiť daný predmet. Štetcom naneste lepidlo a opatrne priliepajte servítku (nezabudnite zo servítky odobrať všetky vrstvy – priliepate len tú najvrchnejšiu farebnú vrstvu). Najlepšie je priliepať servítku zo stredu do strán a na vyhladenie bubliniek použiť buď suchu kuchynskú hubku alebo väčší hrubší štetec. Keď je servítka na svojom mieste, pretrieme ešte raz lepidlom a po jeho uschnutí povrchovým lakom. A je to :) . Originálny darček je hotový. Celý postup pre dekupáž síce znie zdĺhavo, ale keď človeka nevyrušuje hladný manžel alebo neposedné dieťa, ide to celkom rýchlo :) .

      

    

Text: Ing. Michaela Krajčíková 

Foto: archív autorky predmetov

V prípade záujmu o predmety upravené servítkovou technikou nás kontaktujte na e-mailovej adrese kvalitneslovenske@gmail.com 

 

Akékoľvek kopírovanie textu alebo fotografií bez predošlého súhlasu autora je zakázané. Ďakujeme za pochopenie